18 października 2021

 

Stanowisko ZK OZZL

w sprawie kryzysu w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu i innych podobnych szpitalach (przyjęte uchwałą z dnia 15.10.2021) 

 

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wyraża pełne poparcie dla lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu, którzy zrezygnowali z zatrudnienia w szpitalu, uzasadniając to złymi warunkami pracy, zagrażającymi nie tylko lekarzom, ale i ich pacjentom.

Największym problemem szpitala jest ogromy niedobór kadry medycznej, wynikającej przede wszystkim z wielkiego niedofinansowania placówki, która jest zmuszona oszczędzać na wszystkim, w tym zwłaszcza na tzw. kosztach osobowych czyli zatrudnianiu odpowiedniej liczby pracowników. Podobne problemy mają również inne Uniwersyteckie Szpitale Dziecięce w Polsce (a także ogromna większość szpitali w ogóle). O złej sytuacji tych szpitali lekarze informowali już trzy lata temu Ministerstwo Zdrowia i apelowali o podjęcie zdecydowanych kroków naprawczych. Dla kontaktów z ministerstwem utworzyli swoją reprezentację: Porozumienie Lekarzy Uniwersyteckich Szpitali Dziecięcych, które współpracowało również z dyrekcjami poszczególnych szpitali. Po kilku spotkaniach z przedstawicielami „Porozumienia”, Ministerstwo Zdrowia straciło zainteresowanie tą sprawą i nie podjęło żadnych działań, które mogłyby rozwiązać zgłaszane problemy. Dzisiejsze kroki lekarzy nie są więc działaniem nieprzemyślanym, podejmowanym ad hoc, nie są też akcją protestacyjną, ale odmową brania odpowiedzialności za tragedie i nieszczęścia, które muszą się pojawić przy tak źle zorganizowanej pracy szpitali. Podobne działania będą niewątpliwie podejmowane także przez lekarzy w kolejnych szpitalach różnego szczebla. W ostatnich miesiącach kilkadziesiąt oddziałów szpitalnych zostało zamkniętych lub ich działalność została zawieszona z powodu braku lekarzy.

Realizuje się w ten sposób scenariusz, przewidywany przez OZZL, że złe warunki pracy i płacy lekarzy w publicznej ochronie zdrowia doprowadzą do stopniowej likwidacji publicznego lecznictwa, w tym przypadku świadczeń pediatrycznych. Jeżeli rząd nie chce do tego dopuścić, wzywamy Ministra Zdrowia i Premiera RP do podjęcia pilnych działań, we współpracy z lekarzami, które by zapobiegły całkowitemu upadkowi polskiej pediatrii, zwłaszcza wysokospecjalistycznych świadczeń pediatrycznych, udzielanych m. innymi w takich szpitalach, jak Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie – Prokocimiu.  

Zarząd Krajowy OZZL

Krzysztof Bukiel – przewodniczący Zarządu  

Otrzymują:

– media

– Minister Zdrowia

 

komentarz:

 

Degradacja publicznej ochrony zdrowia to wynik zaniedbań rządzących, a nie protestu lekarzy.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o rezygnację z pracy lekarzy z Prokocimia określił to jako „często stosowaną metodę przy negocjacjach płacowych w podmiotach leczniczych”. Takie podejście do problemu przez rządzących sugeruje, że chętnie potraktowaliby oni – opisaną wyżej -postępującą degradację publicznej ochrony zdrowia jako wynik akcji protestacyjnej lekarzy a nie wynik dramatycznych zaniedbań rządzących. To oczywista manipulacja. 

 

Gdyby nie złe warunki funkcjonowania publicznej ochrony zdrowia, wynikające z jej lekceważenia przez kolejne rządy nie byłoby niedofinansowania publicznych szpitali, nie byłoby braków kadrowych, nie byłoby warunków zagrażających bezpieczeństwu chorych, nie byłoby rezygnacji z pracy tych, którzy jeszcze w niej wytrzymali, ale już dłużej nie chcą się na to godzić. Nie mylmy skutków z przyczynami.

 

Krzysztof Bukiel 

 

 

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • 21 lutego 2024
 • IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych 5 lutego 2024
 • 26 stycznia 2024
 • 25 grudnia 2023
 • 15 grudnia 2023
 • About us 8 grudnia 2023
 • Kalendarium OZZL 2022-2026 23 listopada 2023
 • Urlop szkoleniowy dla specjalisty 17 listopada 2023
 • Dlaczego 8% PKB na Ochronę Zdrowia? 14 listopada 2023
 • 1 lekarz na 150 pacjentów. Tyloma osobami opiekuje się lekarz na dyżurze w szpitalu psychiatrycznym 9 listopada 2023
 • Zobacz wszystkie