30 listopada 2016

 

Jak nas poinformowano nieoficjalnie Ministerstwo Finansów nie zgadza się na propozycje minimalnych płac dla pracowników ochrony zdrowia przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia w projekcie odpowiedniej ustawy. Zdaniem MF szpitale i inne placówki publiczne „nie wytrzymają” takich wydatków.

Przypomnijmy zatem, że propozycja Ministra Zdrowia przewiduje dla lekarza specjalisty płacę zasadniczą w kwocie 1,27 średniej krajowej do osiągnięcia w roku 2022 (dla lekarza rezydenta 1,05 średniej krajowej). Przypomnijmy też, że komuniści, traktujący lekarzy jako wrogów klasowych w odpowiednim rozporządzeniu z roku 1958 przewidywali dla lekarza specjalisty minimalną płacę zasadniczą w kwocie od 1,4 do 1,7 średniej krajowej, byli zatem hojniejsi dla lekarzy niż obecny MZ.

Przypomnijmy też, że prezes partii tworzącej obecny Rząd Jarosław Kaczyński wypowiadał się przed ostatnimi wyborami, że „lekarze powinni zarabiać bardzo dobrze, dobrze jeżeli chodzi o młodych, a bardzo dobrze jeżeli chodzi o tych doświadczonych (…) bo to jest bardzo trudny, bardzo odpowiedzialny zawód do którego się trzeba bardzo długo przygotowywać i my to szanujemy.”  Przypomnijmy również słowa z expose  pani Premier Beaty Szydło: „W pełni doceniam rolę lekarzy i jestem przekonana, że powinni być oni wysoko i bardzo wysoko nagradzani”

Jeśli teraz zestawimy te wszystkie informacje i potraktujemy poważnie Ministra Finansów, Prezesa PiS i Premier Beatę Szydło, to wniosek może być tylko jeden: obecny Rząd chce rozwiązać publiczną ochronę zdrowia w Polsce. Skoro Polski nie stać aby w publicznej ochronie zdrowia zapłacić lekarzowi nawet mniej niż płacili komuniści, a jednocześnie prezes partii rządzącej i Premier Rządu uważają, ze lekarze powinni być dobrze i bardzo dobrze wynagradzani, to są to fakty do pogodzenia tylko w jednym przypadku: w Polsce nie będzie już publicznej ochrony zdrowia, a lekarze będą dobrze i bardzo dobrze wynagradzani bo będą pracować wyłącznie w prywatnej opiece zdrowotnej.   

 

Krzysztof Bukiel 30 listopada 2016r.