1 czerwca 2017

 

Bydgoszcz/Warszawa 01 czerwca 2017 r

KOMUNIKAT DO MEDIÓW

w sprawie listu Porozumienia Zawodów Medycznych do Premier Beaty Szydło dotyczącego ustawy o minimalnych płacach w ochronie zdrowia

W imieniu i z upoważnienia Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM) informuję, że w dniu dzisiejszym PZM wysłało kolejny już list do Premier Beaty Szydło.

List został wysłany w związku z przekazaniem do Sejmu rządowego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Pierwsze czytanie tego projektu ma się odbyć w dniu 7 czerwca w Komisji Zdrowia Sejmu RP.

PZM poinformował Panią Premier, że do Sejmu trafił też (15 maja br.) obywatelski projektem ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia, pod którym zebrano ćwierć miliona podpisów. W ciągu 3 miesięcy od tej daty musi się odbyć jego pierwsze czytanie. Poinformowaliśmy Panią Premier, że projekt obywatelski jest obywatelską i pracowniczą kontrpropozycją do projektu rządowego, który – wbrew zapowiedziom przedwyborczym Prawa i Sprawiedliwości – jest jedynie utrwaleniem dotychczasowej biedy pracowników medycznych. Napisaliśmy, że odbieramy ten fakt, jako wyraz kontynuacji polityki poprzednich Rządów RP, polegającej na tym, że podstawą funkcjonowania publicznej ochrony zdrowia jest wyzysk jej pracowników, jako warunek utrzymania skrajnie niskich nakładów na lecznictwo. Wskazaliśmy, że ta polityka doprowadziła do wielkiego niedoboru pracowników medycznych i przepracowania tych, którzy zostali i pracują ponad wszelkie normy aby osiągnąć godziwe wynagrodzenie.  Odbywa się to jednak kosztem chorych. Zmęczony lekarz, pielęgniarka, ratownik,  ,… nie zapewnią odpowiedniej pomocy choremu. Kłamie ten, kto głosi, że dba o „polskiego pacjenta”, a jednocześnie nie szanuje tych, którzy temu pacjentowi swoją pracą służą.

Przekazaliśmy Pani Premier, że oczekujemy, iż Rząd przestanie w końcu lekceważyć pracowników ochrony zdrowia i lekceważyć problemy polskiego lecznictwa. Wskazaliśmy, że bez istotnego zwiększenia nakładów na publiczną ochronę zdrowia w tym na płace personelu medycznego nie będzie żadnej poprawy sytuacji polskiego pacjenta. Polski pacjent i pracownik ochrony zdrowia czekają na swoją kolej w wolnej Polsce już prawie 30 lat. Wyraziliśmy też nadzieję, że w Sejmie rządowy projekt ustawy o minimalnych płacach zostanie skonfrontowany z projektem obywatelskim i dojdzie do kompromisu, który zadowoli wszystkich. 

 W imieniu Porozumienia Zawodów Medycznych

Krzysztof Bukiel – przewodniczący ZK OZZL

Organizacje zawodowe zrzeszone w Porozumieniu Zawodów Medycznych:

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii,

Porozumienie Lekarzy Rezydentów OZZL,

Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego,

Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii,  

Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych  Radioterapii,

Krajowy Związek Zawodowy  Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych,

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii,

Ogólnopolski Związek Zawodowy Fizjoterapia,

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych,

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy

Związek Zawodowy  Techników Farmaceutycznych,

Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów,

Polski Związek Logopedów,

Protest Dietetyków – stowarzyszenie ,

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Techników Analityki Medycznej.

Związek Zawodowy Lekarzy MSW

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • Trzy średnie krajowe od już! 23 marca 2024
 • Kobieta Rynku Zdrowia 11 marca 2024
 • Komisja Zdrowia Sejm RP 29 lutego 2024
 • 26 lutego 2024
 • 21 lutego 2024
 • IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych 5 lutego 2024
 • 26 stycznia 2024
 • 25 grudnia 2023
 • 15 grudnia 2023
 • About us 8 grudnia 2023
 • Zobacz wszystkie