24 listopada 2021

 

W dniu dzisiejszym 24 listopada 2021 o godz. 13 odbyła się on-line konferencja prasowa OZZL z udziałem lekarzy z USD w Krakowie Prokocimiu i niektórych innych lekarzy pediatrów z Polski. Transmisja jest dostępna na stronie fb OZZL, a tutaj poniżej treść głównych tez stanowiska ZK OZZL: 

 

 

Główne tezy konferencji prasowej „on -linowej” w dniu 24.listopada 2021 – godzina 13.00

 

Chcemy przypomnieć, że nadal nie rozwiązany jest problem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu, gdzie złożyło wypowiedzenia z pracy (ze skutkiem od stycznia 2022) ponad 70 lekarzy. Część z nich to anestezjolodzy, co powoduje, że nie będzie możliwe funkcjonowanie całego szpitala.

Przypominamy, że lekarze zwolnili się z pracy, bo nie chcą już dalej autoryzować takich warunków, jakie istnieją w Szpitalu, a które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia chorych , a także – niejako „przy okazji” stanowią zagrożenie dla lekarzy – dla ich zdrowia ze względu na nadmiernie długą pracę oraz stres związany ze złymi warunkami pracy oraz dla ich bezpieczeństwa – w związku z tym, że przy tak złych warunkach pracy możliwe, praktycznie pewne jest doprowadzenie do jakiegoś nieszczęścia, za które mogą być obciążeni, oskarżeni lekarze.

Gdyby lekarze z Prokocimia w takiej sytuacji nie zareagowali, to byliby jak np. nadzór techniczny w kopalni, który widząc zagrożenie dla górników (np. nadmiernym stężeniem metanu), nie zareagował i doprowadził do wypadku i śmierci wielu ludzi (nota bene taka sytuacja miała miejsce parę lat temu w Polsce w kopalni Mysłowice Wesoła w roku 2014.

Niepokoi nas fakt, że minister zdrowia podchodzi do tego problemu lekceważąco, usiłując dać do zrozumienia, że jest to problem lokalny szpitala, a nie „błąd systemowy”, który dotyczy wszystkich USD w Polsce. W rzeczywistości sytuacja wszystkich USD w Polsce jest podobna jak w Szpitalu w Prokocimiu. Aby to mocno wyartykułować – w czwartek – 2 grudnia – do Szpitala w Krakowie przyjadą delegaci z innych USD w Polsce, z wyrazami poparcia dla działań podjętych przez lekarzy z Prokocimia oraz po to aby „dać świadectwo”, że podobnie zła jest sytuacja wszystkich USD w Polsce.

W ocenie OZZL rozwiązaniem problemu powinna być zmiana (znacząca poprawa) wyceny refundowanych świadczeń, udzielanych przez USD – w pierwszym etapie natychmiastowa, doraźna, przyjęta „szacunkowo” np. o 50% wzrost wyceny wszystkich świadczeń, a w drugiej kolejności – wypracowana w sposób metodyczny przy udziale NFZ, przedstawicieli dyrekcji USD i lekarzy, zatrudnionych w tych szpitalach. Dobrą podstawą byłby powrót do rozmów jakie w roku 2018 były już prowadzone z inicjatywy lekarzy z USD którzy utworzyli Porozumienie lekarzy USD w Polsce. Tylko dzięki poprawie finansowania szpitali będzie możliwe zwiększenie zatrudnienia, co jest rzeczą niezbędną aby warunki leczenia chorych stały się bezpieczne.  

Na koniec chcielibyśmy przekazać istotną (dla ministerstwa zdrowia) informację. Ogromna większość lekarzy, którzy zwolnili się z pracy w szpitalu w Prokocimiu, ma już „zarezerwowane” nowe miejsce zatrudnienia, które muszą ostatecznie potwierdzić z początkiem grudnia. Dlatego, jeżeli minister sądzi, że sprawę „załatwią” negocjacje prowadzone na ostatnią chwilę (jak np. z Porozumieniem Zielonogórskim w roku 2003, kiedy to prowadzono rozmowy do północy 31 grudnia) – to jest w błędzie. Jeżeli merytoryczne, wiarygodne rozmowy nie zostaną podjęte w pierwszych dniach grudnia – minister może ogłaszać zamknięcie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.    

 

ZK OZZL 

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • 13 czerwca 2024
 • Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia 23 maja 2024
 • FEMS – Europejska Federacja Lekarzy Etatowych 15 maja 2024
 • Kampania „Zatrzymaj mobbing” 7 maja 2024
 • Zjazd Porozumienia Rezydentów OZZL 13 kwietnia 2024
 • Trzy średnie krajowe od już! 23 marca 2024
 • Kobieta Rynku Zdrowia 11 marca 2024
 • Komisja Zdrowia Sejm RP 29 lutego 2024
 • 26 lutego 2024
 • 21 lutego 2024
 • Zobacz wszystkie