23 maja 2007

Sprawozdanie z akcji protestacyjnej- strajkowej w Wielkopolsce – 22.05.2007:

1. Szpitale, które zakończyły procedurę sporów zbiorowych i zgłosiły
gotowość strajkową oraz uczestniczą dw strajku generalnym:

1.) Szpital im. S.Staszica w Pile,
2.) 111 Wojskowy Szpital w Poznaniu,
3.) SPZOZ w Kępnie,
4.) SPZOZ w Wolsztynie,
5.) SPZOZ w Śremie,
6.) SPZOZ w Szamotułach
7.) Szpital im. Franciszka Raszei w Poznaniu,
8.) SPZOZ w Kościanie,
9.) SPZOZ w Gostyniu,
10.) SPZOZ w Nowym Tomyślu,
11.) SPZOZ w Trzcince,
12.) SPZOZ w Wągrowcu,
13.) Woj.Szpital Zespolony w Poznaniu,
14.) SPZOZ w Jarocinie.
15.) SPZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu,
16.) Woj.Szpital Zespolony w Kaliszu,
17.) SPZOZ w Gnieźnie

Do akcji strajkowej włączy się w dniu 23.05.2007
18.) Szpital im. J.Strusia w Poznaniu w dniu 23.05.2007.

2. Szpitale uczestniczące w akcji protestacyjnej okresowo na zasadzie
„urlop na żądanie”:
1.) SPZOZ w Krotoszynie,
2.) Woj.Szpital Zespolony w Lesznie – rozpoczął  zbieranie wypowiedzeń umów o pracę .

3. Szpitale w trakcie mediacji:

1.) SPZOZ w Kole – w dniu 21.05.2007 dwugodzinny strajk
ostrzegawczy, w następnych dniach do zakończenia wymaganej procedury sporu zbiorowego akcje na zasadzie „urlopu
na żądanie”
2.) SPZOZ w Pleszewie,
3.) SPZOZ w Środzie Wlkp.,
4.) Woj. Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej w  Kowanówku,

4. Szpitale deklarujące wejście w procedurę sporu zbiorowego:
1.) PSK – 5 – już po zebraniu członków organizacji związkowej i podjęciu decyzji o wejściu w spór zbiorowy;
2.) OT OZZL w Ostrowie Wlkp. po reaktywacji i znaczącym zwiększeniu liczby członków już podjął decyzję o dołączeniu do ogólnopolskiej akcji strajkowej i „goni” procedury sporu zbiorowego, ewentualny wcześniejszy udział przed  dopełnieniem wszystkich procedur na zasadzie „urlop na żądanie”,
3.) PSK-1 włącza się w akcję oflagowania, oplakatowania, ulotkową; w najbliższych dniach zebranie w celu podjęcia decyzji o wejściu w spór zbiorowy (dotychczasowe opóżnienia wynikały z kłopotów zdrowotnych szefa zakładowej OT OZZL),
4.) PSK – 2 – szpital oflagowany, oplakatowany, akcja ulotkowa, decyzja o wejściu w spór zbiorowy wciąż na  etapie rozważań,
5.) Szpital w Poznaniu przy ul. Kurlandzkiej 23.05.07 organizuje zebranie lekarzy w celu zaktywizowania działalności tamtejszej OT OZZL dotychczas liczącej 10 członków, deklaracje członkowskie podpisało już kolejnych 40 lekarzy; wybory nowych władz o godz. 12.

5. Szpitale i inne organizacje włączające się do protestu na zasadzie akcji informacyjnej plakatowo-ulotkowe i oflagowaniaj:
1.) OT OZZL Puszczykowo,
2.) OT OZZL Leszno,
3.) Wielkopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia,
4.) Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie (zielone wstążki przy fartuchach i zieloną wstążką przepasane tablice NFZ)
5.) lekarze poradni specjalistycznych niezrzeszeni /w organizacji – dodatkowo rozważają na czas strajku przyłączenie się do akcji poprzez zaprzestanie wypisywania różnorodnych zaświadczeń ,
6.) studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu im.K.Marcinkowskiego – w dniu 21.05.2007 o godz.17 zorganizowali  kolejną pikietę na Placu Mickiewicza i będą prowadzili akcję informacyjną o postulatach OZZL i konieczności reformy systemu ochrony zdrowia. Studenci deklarują dalszy współudział w akcji w ramach „budowania” swojej przyszłości .

W szpitalach, które włączyły się do akcji na zasadzie strajku  (preferowana jest forma strajku absencyjnego) lub „urlopu na żądanie”, będą pracowały wzmocnione zespoły ostrodyżurowe zabezpieczające opiekę pacjentom przebywającym w szpitalach oraz zgłaszającym się w ramach zagrożenia życia i zdrowia.
Należy się liczyć z odwołaniem przyjęć do planowych hospitalizacji w  celach diagnostycznych lub przeprowadzenia leczenia operacyjnego – pacjenci, którzy mają wyznaczone przyjęcia planowe do szpitali w najbliższych dniach powinni kontaktować się w celu uzgodnienia terminu hospitalizacji.
Z uwagi na specyfikę działania i realizację procedur  wyskospecjalistycznych narazie szpitale kliniczne nie będą brały udziału w czynnej akcji strajkowej, biorą natomiast udział w akcji plakatowo-ulotkowej i manifestują swój udział poprzez oflagowanie.
Prowadzona akcja strajkowa spotyka się ze zrozumieniem i życzliwością ze strony pacjentów i ich rodzin, wielu przebywających w szpitalu spontanicznie dopytywało się o efekty protestu.
W pojedyńczych sytuacjach przy odmowie planowanego przyjęcia do szpitala po początkowo nerwowej reakcji w miarę wyjaśniania przyczyn protestu dochodziło do deklarowania poparcia i dopytywania się, gdzie można zamanifestować  swoje negatywne stanowisko dla dotychczasowych działań Rządu .

Wszystkie działania akcji protestacyjnej są na bieżąco relacjonowane przez prasę, radio i telewizję – wydźwięk relacji z reguły bardzo życzliwy.

W dniu 23.05.2007 o godz. 12 odbędzie się posiedzenie Zarządu Regionu OZZL Wielkopolska w celu omówienia dotychczasowego przebiegu protestu w Wielkopolsce, przeanalizowania  sytuacji w kraju oraz podjęcia decyzji o dalszych działaniach.
Halina Bobrowska

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • 13 czerwca 2024
 • Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia 23 maja 2024
 • FEMS – Europejska Federacja Lekarzy Etatowych 15 maja 2024
 • Kampania „Zatrzymaj mobbing” 7 maja 2024
 • Zjazd Porozumienia Rezydentów OZZL 13 kwietnia 2024
 • Trzy średnie krajowe od już! 23 marca 2024
 • Kobieta Rynku Zdrowia 11 marca 2024
 • Komisja Zdrowia Sejm RP 29 lutego 2024
 • 26 lutego 2024
 • 21 lutego 2024
 • Zobacz wszystkie