18 grudnia 2020

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć czy wspomniany dodatek 100% przysługuje również lekarzowi bez specjalizacji dyżurującemu na podstawie umowy zlecenia w Nocnej i Świątecznej Opiece Medycznej przy szpitalu? Do kiedy ewentualnie można się zgłaszać do dyrekcji z prośbą o wypłatę dodatku? Poniżej podaję post, do którego mam zapytanie. Pozdrawiam, Angelika Maksimiuk

Odpowiedź:

Obecnie zasady wypłacania dodatku do wynagrodzenia w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych osobom chorym na COVID-19 nie zostały sprecyzowane przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego.

Zasadniczo, jeżeli pracownik jest pracownikiem wykonującym zawód medyczny (również bez specjalizacji) zatrudnionym w szpitalu II lub III poziomu zabezpieczenia oraz bierze udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych osobom chorym na COVID-19, to przysługuje mu dodatek do wynagrodzenia. Od 1 listopada 2020 r. dodatek wynosi 100%. Dodatek przysługuje niezależnie od tego czy zatrudnienie odbywa się na podstawie umowy o pracę, czy też na podstawie umowy cywilnoprawnej. Wobec tego, pracownik, któremu przysługuje dodatek do wynagrodzenia powinien wystosować do pracodawcy wniosek o wpisanie na listę personelu medycznego uprawnionego do tzw. dodatku covidowego oraz wezwać do wypłaty dodatku do wynagrodzenia. Odpowiednie wzory dokumentów znajdują się na stronie www.ozzl.org.pl.