13 kwietnia 2024
6 kwietnia członkowie Zarządu Krajowego OZZL uczestniczyli w Zjeździe Porozumienie Rezydentów OZZL.
Wśród mówców był Piotr Watoła- wiceprzewodniczący ZK OZZL, który w swoim przemówieniu wspomniał o początkach Porozumienia Rezydentów.
„Porozumienie Rezydentów traktuję jak część OZZL.” -mówił.
Podkreślał jak ważna jest jedność wśród lekarzy oraz przyjacielska atmosfera, w jakiej ze sobą współpracują, mówiąc, że aktualnie związek zawodowy działa na zasadzie samopomocy swoich członków m.in. w zakresie prawnym czy ubezpieczeniowym.
Piotr Rausch, przewodniczący Wielkopolskiego Regionu OZZL, podczas swojego wystąpienia przywitał młodych lekarzy, uczestniczących w zjeździe i zapraszał ich do wstępowania do związku oraz współpracy w działaniu na rzecz poprawy warunków pracy.
Agata Dynkiewicz, sekretarz ZK OZZL, opowiedziała o proteście, który miał miejsce w największym szpitalu dziecięcym, jaki działa na terenie południowej Polski- Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Mówiła o tym, co wywalczyli lekarze, dzięki współpracy i wsparciu związku zawodowego. Podkreśliła jak ważna jest ciągła współpraca lekarzy rezydentów i specjalistów.
Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, przedstawił sprawozdanie z ostatnich działań prowadzonych przez organizację, głównie w obszarach jakości i bezpieczeństwa, recept i receptomatów, kształcenia oraz warunków pracy lekarzy. Podkreślał wdzięczność dla wszystkich zaangażowanych w działalność PR OZZL- w tym w social mediach, na konferencjach prasowych, kongresach, czy w mediach konwencjonalnych. Mówił również o przyszłości i potrzebie dalszej pracy na rzecz poprawy systemu ochrony zdrowia.
Podczas zjazdu odbyła się również dyskusja i debata o problemach młodych lekarzy, w której uczestniczył Piotr Watoła, wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego OZZL.
„Nie możemy zgadzać się na mobbing. Jest go mniej niż kiedyś w naszym zawodzie, ale nadal moim zdaniem za dużo. Dobre jest to, że dzisiaj umiemy nazwać i zlokalizować ten problem. Bycie w grupie pomaga walczyć z mobbingiem, mi pomógł związek zawodowy. „- mówił
Negatywnie ocenił system rekrutacji, który często zmusza przyszłych rezydentów do przenoszenia się na duże odległości od domu, do miejsca, gdzie jest dla nich wolne miejsce. To trzeba zmienić. „Nie poddawajcie się, musicie walczyć.”- mówił do młodych lekarzy
W temacie wypalenia zawodowego, podkreślał jak ważna jest profilaktyka. Nasz zawód jest bardzo wciągający, dlatego trzeba zachować równowagę pomiędzy pracą, a życiem prywatnym.