Walka o jakość i bezpieczeństwo pacjenta oraz personelu medycznego trwa – choć ministerialna „Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta” została odrzucona przez Sejm, resort zdrowia już zapowiedział powrót projektu. W odpowiedzi na to w środę odbyło się pierwsze spotkanie Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta, na którym przedstawiciele zawodów medycznych i organizacji pacjenckich wraz z ekspertami, prawnikami i ekonomistami wypracowali kilkadziesiąt postulatów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i jakości w ochronie zdrowia. W spotkaniach biorą udział zarówno reprezentanci doświadczonych medyków jak i młodego pokolenia lekarzy, dzięki czemu Forum może wypracować szeroką i pogłębioną perspektywę na zmianę przepisów i standardów w leczeniu. Młodzi lekarze podkreślają, że w systemie zdrowia będą pracować przez kolejne kilkadziesiąt lat, dlatego tak ważne jest by wprowadzane rozwiązania były przemyślane i faktycznie przyczyniały się do poprawy jakości i opieki pacjentów. W obecnej sytuacji, gdy zawody medyczne są niemal całkowicie wyłączone z procesu legislacyjnego, niemożliwe jest stworzenie przepisów, które realnie poprawią jakość i bezpieczeństwo leczenia.
My w tym systemie zostaniemy następne 40 lat – mówi Sebastian Goncerz przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL – dlatego zalezy nam by rozwiązania dotyczące jakości byly przemyślane, skuteczne i nie godziły w nasze warunki pracy. Dlatego musza powstawać w dialogu ze środowiskiem – dodaje.
Grażyna Cebula-Kubat – przewodnicząca OZZL, podkreśla potrzebę zmian obowiązujących obecnie norm zatrudnienia. Medycy, którzy pracują w ochronie zdrowia już od kilkudziesięciu lat wiedzą z własnego doświadczenia jak patologicznych sytuacji doświadczają lekarze, którzy niejednokrotnie podczas dyżuru mają pod opieką nawet stu pacjentów. „Najważniejszym postulatem dla Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy jest wprowadzenie minimalnych norm zatrudnienia, nie na oddział czy łóżko, ale na pacjenta, bo my leczymy pacjentów. Na już potrzebne są normy, które gwarantowałyby zabezpieczenie specjalistyczne gwarantujące bezpieczeństwo. Jak podkreślała na Forum przewodnicząca OZZL Grażyna Cebula-Kubat bez zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dla personelu, nie będzie można wypracować żadnej jakości w ochronie zdrowia. Kolejne wyzwanie to komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna, na którą również stawia OZZL.