6 marca 2013

 

Dzisiaj, gdy przy okazji kolejnych tragicznych wydarzeń będących dowodem na kryzys polskiej, publicznej ochrony zdrowia, rząd i minister zdrowia z  PO szukają różnych magicznych rozwiązań i z najwyższą łatwością znajdują winnych kryzysu wśród personelu medycznego, zwłaszcza wśród lekarzy, warto przypomnieć ich własne opinie z czasów, gdy dopiero aspirowali do władzy. Poniżej wyjątki z dokumentu: 

BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ. WSZYSTKIM! Program wyborczy PLATFORMY OBYWATELSKIEJ  Warszawa 2007

 

Strona 35:

Na ochronę zdrowia wydajemy znacznie mniejszy odsetek PKB niż kraje wysoko rozwinięte. Ponadto system jest w dużym stopniu dotowany przez lekarzy i pielęgniarki, wkładających w swą pracę więcej niż warte są otrzymywane przez nich wynagrodzenia. Zarabiają oni bardzo mało, zarówno w stosunku do wynagrodzeń innych grup zawodowych w Polsce, jak i dochodów lekarzy i pielęgniarek w innych krajach UE.

 

…..

 

Marnowany jest ogromny potencjał drzemiący w polskim personelu medycznym. Międzynarodowi eksperci wskazują bowiem, że w Polsce wydajność leczenia jest bardzo duża. Są zdumieni, że przy tak niskich nakładach na służbę zdrowia osiąga się w Polsce tak imponujące efekty. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie poświęcenie lekarzy i pielęgniarek. Praca jest dla większości  z nich misją, której podjęli się, składając przysięgę Hipokratesa.

 

Najwyższy sprzeciw budzi szkalowanie polskich lekarzy. Tej nikczemności dopuszczają się populiści, ponoszący przecież współodpowiedzialność za sytuację w służbie zdrowia poprzez zaniechanie reform.

 

Str. 36 zawiera konkretne obietnice, a wśród nich:

Określimy minimalny zakres świadczeń zdrowotnych wynikających z ubezpieczenia podstawowego. Będzie to spis świadczeń, procedur, standardów i leków oraz ich wycena, uwzględniająca godziwe wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników ochrony zdrowia.

 

Na stronie 40 jest krótkie podsumowanie, które okazuje się zadziwiająco AKTUALNE w swoimopisie rzeczywistości i diagnozie przyczyn tego stanu rzeczy:  

W systemie opieki zdrowotnej panuje chaos. Narastał on od lat. Doprowadził do niewydolności systemu i zmarnotrawienia publicznych pieniędzy. Jest zdecydowanie gorzej niż dwa lata temu, gdy obecny obóz rządzący przyjął na siebie odpowiedzialność za resort zdrowia. Platforma Obywatelska uporządkuje system, by zaczął wykonywać swoje zadanie, czyli zwiększanie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

 

Jeżeli ktoś chce przypomnieć sobie cały program wyborczy PO z roku 2007 to jest tutaj  

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia 23 maja 2024
 • FEMS – Europejska Federacja Lekarzy Etatowych 15 maja 2024
 • Kampania „Zatrzymaj mobbing” 7 maja 2024
 • Zjazd Porozumienia Rezydentów OZZL 13 kwietnia 2024
 • Trzy średnie krajowe od już! 23 marca 2024
 • Kobieta Rynku Zdrowia 11 marca 2024
 • Komisja Zdrowia Sejm RP 29 lutego 2024
 • 26 lutego 2024
 • 21 lutego 2024
 • IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych 5 lutego 2024
 • Zobacz wszystkie