POdczas posiedzenia ZK OZZL w dniu 23 kwietnia 2010 roku została podjęta uchwała o utworzeniu stałego funduszu pomocy dla lekarzy, którzy w sposób grupowy zwolnili się z pracy w proteście przeciwko niskim płacom lub złym warunkom pracy. Przyjęto również regulamin korzystania z funduszu. Treść uchwały i regulaminu poniżej:
Uchwała nr 1
ZK OZZL z dnia 23 kwietnia 2010r.
W sprawie utworzenia Funduszu Pomocy dla lekarzy, którzy w sposób zorganizowany i grupowy zwolnili się z pracy w proteście przeciwko niskim płacom lub złym warunkom pracy.
- ZK OZZL tworzy fundusz pomocy dla lekarzy, którzy w sposób zorganizowany i grupowy zwolnili się z pracy w proteście przeciwko niskim płacom lub złym warunkom pracy.
- Fundusz powstaje przez zarezerwowanie kwoty 250 tysięcy złotych na koncie ZK OZZL.
- W następnych latach kwota zostanie określona przez Zarząd Krajowy.
- Wypłaty z Funduszu dokonywane są na zasadach i warunkach określonych w regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
Załącznik:
Regulamin korzystania z Funduszu
- O wypłacie pomocy z Funduszu i wielkości kwoty przeznaczonej dla pojedynczego lekarza oraz o długości wypłacania tej kwoty ( jednak nie dłużej niż przez 3 miesiące) decyduje ZK OZZL lub upoważnione przez Zarząd osoby, biorąc pod uwagę rzeczywiste potrzeby lekarzy występujących o pomoc oraz możliwości Funduszu i spełnienie warunków wymienionych w pkt 2.
- Pomoc materialna z Funduszu może być udzielona, jeżeli spełnione są następujące warunki:
- akcja grupowego zwalniania się jest prowadzona lub koordynowana przez organizację terenową OZZL w danym zakładzie lub odpowiedni Zarząd Regionu OZZL,
- lekarze zgłosili do Zarządu Krajowego OZZL fakt zorganizowanego, grupowego zwolnienia się z pracy –nie później niż jeden tydzień po złożeniu wypowiedzeń,
- odbyło się spotkanie przedstawicieli ZK OZZL z lekarzami danego zakładu (w ilości większej niż 50% zwalniających się, np. podczas ogólnego zebrania lekarzy), a to w celu przedstawienia stanowiska OZZL w sprawie określonego konfliktu i dotychczasowych doświadczeń Związku w rozwiązywaniu podobnych konfliktów,
- w przypadku, gdy ZK OZZL zalecił lekarzom zwalniającym się z pracy podjęcie określonych kroków, kroki te zostały przez tych lekarzy podjęte,
- lekarz, który chce uzyskać pomoc zwrócił się z indywidualnym wnioskiem do ZK OZZL, potwierdzonym przez organizację terenową lub zarząd regionu OZZL,
- osoba występująca o pomoc zobowiązała się, że w wypadku gdy uzyska wypłatę zaległego wynagrodzenie ze swojego zakładu pracy – w ciągu miesiąca od tego faktu zwróci otrzymaną pomoc do ZK OZZL.
- osoba występująca o pomoc jest członkiem OZZL ( w wyjątkowych wypadkach ZK OZZL może podjąć decyzję o przyznaniu pomocy także osobom nie będącym członkom OZZL)
Przypominamy, że podobny fundusz ( z kwotą 1 mln złotych rocznie) powinna utworzyć Naczelna Rada Lekarska, bo jest do tego zobowiązana uchwałą ostatniego Krajowego Zjazdu Lekarzy. Spytajcie się kolegów z NRL dlaczego RAda jeszcze nie wykonała zobowiązania Zjazdu.