6 października 2016

Bydgoszcz dnia 6 października 2016 r

Oświadczenie ZK OZZL

w sprawie wywiadu prezesa PiS w tygodniku Solidarność i sytuacji w ochronie zdrowia

 

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wyraża zadowolenie, że prezes partii tworzącej rząd zauważył (jak wynika z wywiadu, którego udzielił ostatnio tygodnikowi Solidarność), iż związki zawodowe reprezentujące pracowników ochrony zdrowia są nierówno traktowane przez Rząd i osobiście przez panią Premier.

Faktem jest bowiem, że Porozumienie Zawodów Medycznych, skupiające 9 ogólnopolskich związków zawodowych i będące najbardziej reprezentatywnym przedstawicielstwem prawie 600 tysięcy pracowników ochrony zdrowia nie może od pół roku uzyskać zgody na spotkanie z Premier Rządu RP, a działacze innego związku, o którym prezes PiS wyraził się, że rządzący są mu szczególnie przychylni, spotykają się z panią Premier natychmiast po bezprawnym okupowaniu siedziby Ministerstwa Zdrowia. Takie zachowanie stanowi zachętę dla pozostałych związków zawodowych do nielegalnych działań.

OZZL nie zgadza się z prezesem PiS, że brak wzrostu nakładów na lecznictwo w najbliższych latach (co planuje obecny rząd) jest usprawiedliwiony trudną sytuacją budżetu państwa. Tłumaczenie takie przedstawiane jest przez kolejne rządy od 25 lat. Tak już długo polska służba zdrowia czeka w kolejce na lepsze traktowanie. W tym czasie setki miliardów złotych powędrowały z budżetu państwa do różnych gałęzi gospodarki: na restrukturyzację i dofinansowanie kopalń, banków, rolnictwa, energetyki, kolei…. . A są to przecież wszystko dziedziny, które sprzedają swoje produkty lub usługi, inaczej niż służba zdrowia, której świadczenia są „rozdawane” potrzebującym za darmo.

Błędem Rządu jest traktowanie ochrony zdrowia jako dziedziny gorszego rodzaju, która musi ustąpić innym priorytetom. Jest to działanie dokładnie odwrotne niż oczekują obywatele, dla których ochrona zdrowia jest najważniejsza. Wbrew opinii Prezesa PiS w służbie zdrowia nie ma dobrej zmiany. Program reformy przedstawiony przez Ministra Zdrowia jest „przelewaniem z pustego w próżne” i bez szybkiego i istotnego wzrostu nakładów na lecznictwo nie przyniesie poprawy sytuacji chorych ani pracowników medycznych. Poprzednie rządy też – zamiast wzrostu nakładów na ochronę zdrowia – wprowadzały różne pomysły na jej „uszczelnianie” i efekt tych działań jest powszechnie znany. Nie bez powodu straciły one społeczne poparcie i w konsekwencji władzę. Działania obecnego rządu w ochronie zdrowia prowadzą do tego samego.

Zarząd Krajowy OZZL

Krzysztof Bukiel – przewodniczący Zarządu  

                                                                

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • Zjazd Porozumienia Rezydentów OZZL 13 kwietnia 2024
 • Trzy średnie krajowe od już! 23 marca 2024
 • Kobieta Rynku Zdrowia 11 marca 2024
 • Komisja Zdrowia Sejm RP 29 lutego 2024
 • 26 lutego 2024
 • 21 lutego 2024
 • IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych 5 lutego 2024
 • 26 stycznia 2024
 • 25 grudnia 2023
 • 15 grudnia 2023
 • Zobacz wszystkie