22 października 2009

 

Bydgoszcz dnia 22 października 2009r

 

Oświadczenie ZK OZZL

w  sprawie ogólnopolskiego strajku w służbie zdrowia

 

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy informuje, że od paru miesięcy trwa w Polsce i stopniowo się zaostrza ogólnopolski „strajk” placówek ochrony zdrowia finansowanych ze środków publicznych w tym zwłaszcza szpitali. Polega on na ograniczeniu funkcjonowania zakładów w ten sposób, że wykonywane są głównie lub wyłącznie świadczenia ze wskazań nagłych (tryb pracy – „ostro dyżurowy”). 

Nie jest nam znana dokładnie liczba placówek biorących udział w tej akcji, ale zwiększa się ona stale i są to zakłady z wszystkich regionów kraju. „Strajk” przypomina nieco akcję protestacyjną prowadzoną przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w roku 2007, ale są też istotne różnice. Obecny „strajk” jest bardziej dotkliwy i bezwzględny dla pacjentów. Strajk organizowany przez OZZL trwał bowiem – w poszczególnych szpitalach – stosunkowo krótko, a świadczenia, które nie zostały wykonane w czasie strajku były nadrobione w późniejszym okresie. W wielu przypadkach strajk OZZL polegał wyłącznie na niewypełnianiu dokumentów finansowych do NFZ, a pacjenci byli leczeni normalnie.

Organizatorzy obecnego „strajku” nie przewidują odrobienia zaległości, a więc pacjenci, których leczenie zostało odłożone z powodu obecnej akcji, muszą od nowa czekać w kolejce. Nie wykluczone, że część z nich nie doczeka się tego leczenia. Przez proste porównanie ilości wykonanych świadczeń szpitalnych w roku 2007 (gdy trwał strajk OZZL) oraz w roku obecnym, można się przekonać, że skutki obecnych działań są znacząco dotkliwsze dla chorych.   

ZK OZZL wyraża zdziwienie, że władze publiczne, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta oraz liczne autorytety moralne zachowują zupełne milczenie wobec obecnego „strajku” i jego skutków, a prokuratura nie prowadzi dochodzenia czy akcja ta jest legalna. Jedynie media informują codziennie o kolejnych szpitalach ograniczających leczenie chorych.

Czy przyczyną tego milczenia jest fakt, że obecny „strajk” jest organizowany przez NFZ, który wykonując zalecenia rządzących przestał płacić za świadczenia zdrowotne, przekraczające limity określone przez Fundusz ?

Zarząd Krajowy OZZL 

Krzysztof Bukiel – przewodniczący Zarządu   

 

Do wiadomości:

Minister Zdrowia,

Rzecznik Praw Obywatelskich,

Rzecznik Praw Pacjenta,

Media. 

 

lista placówek strajkujących – tutaj:

http://lekarzpolski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=12228;sypie-si-polska-suba-zdrowia-&catid=56;aktualnoci&Itemid=2