18 września 2024

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podejmuje kolejne kroki w celu wprowadzenia norm minimalnego zatrudnienia lekarzy specjalistów, czyli minimalnego gwarantowanego zabezpieczenia specjalistycznego w przeliczeniu na pacjenta w publicznych podmiotach leczniczych.

16 września br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z Ministerstwem Zdrowia w sprawie norm zatrudnienia lekarzy na umowę o pracę w publicznych podmiotach leczniczych.

Obecnie obowiązują normy kontraktowania, czyli 2 pełne etaty lekarzy specjalistów (z wyjątkiem anestezjologów), aby uzyskać kontrakt z NFZ. Lekarze mają zapewnić odpowiednią jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych, bezpieczeństwo hospitalizowanym pacjentom, szkolić rezydentów, wypełniać dokumentację medyczną, oznaczać stopień refundacji i zapewnić ciągłość świadczeń zdrowotnych (dyżury). Brak norm minimalnego zatrudnienia specjalistów zmusza lekarzy do pracy na 2-3 etatach, aby zapewnić ciągłość świadczeń zdrowotnych.

Sytuacja jest poważna, bowiem brak norm zatrudnienia prowadzi do wielu patologii w opiece zdrowotnej, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Może też skutkować zawieszeniem, na 3 miesiące, działalności oddziału z powodu braku kadry lekarskiej. Jeśli przez następne 3 miesiące nie będzie uzupełniona kadra lekarska, oddział zostanie zamknięty. Najbardziej ucierpi na tym pacjent, bo jest pozbawiony możliwości uzyskania świadczeń zdrowotnych zagwarantowanych w konstytucji.

Podkreślenia wymaga fakt, że obecnie jedynym aktem prawnym, określającym minimalną liczbę lekarzy przypadających na oddział (poza SOR i OiT) jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Właśnie dlatego ZK OZZL postuluje wprowadzenie norm minimalnego zatrudnienia lekarzy specjalistów na etacie z uwzględnieniem specyfiki oddziałów i w przeliczeniu na liczbę pacjentów (nie łóżek). Podczas spotkania
z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia dyskutowano o różnych rozwiązaniach i strategiach na rzecz wypracowania konkretnych rozwiązań systemowych
i wprowadzenia norm zatrudnienia lekarzy w oddziałach szpitalnych. W tym celu wytypowano trzy rodzaje oddziałów do przeprowadzenia symulacji i analiz, które pozwolą na ustalenie pierwszych wskaźników norm zatrudnienia lekarzy. Są to: odział chorób wewnętrznych, oddział chirurgii i oddział psychiatryczny.

 

Zarówno przedstawiciele OZZL jak i reprezentanci Ministerstwa Zdrowia zgodzili się, iż jedynie wspólnie wypracowana strategia dotycząca norm minimalnego zatrudnienia lekarzy specjalistów i stworzenie im odpowiednich warunków pracy może zapewnić wysoką jakość opieki nad chorymi i zabezpieczyć ciągłość świadczeń zdrowotnych.

W spotkaniu udział wzięli: Jerzy Szafranowicz – Podsekretarz Stanu
w Ministerstwie Zdrowia, Michał Dzięgielewski – dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, Jakub Bydłoń – dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego, przedstawiciele Departamentu Analiz i Strategii, Grażyna Cebula-Kubat -przewodnicząca Zarządu Krajowego OZZL, Jarosław Kosciołek
i Joachim Budny – przedstawiciele ZK OZZL, Sebastian Goncerz – przewodniczący PR OZZL.