23 lutego 2010

Bydgoszcz dnia 23 lutego 2010r.

 

 

Komunikat ZK OZZL

w sprawie konfliktu płacowego w szpitalu psychiatrycznym w Olsztynie

 

Zarząd Krajowy OZZL informuje i przestrzega, że z dniem 01 marca 2010r może przestać funkcjonować największy w regionie warmińsko – mazurskim szpital psychiatryczny – Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie.

 

Stanie się tak, bo z końcem listopada ub. roku znacząca większość (24 na 34) lekarzy psychiatrów zatrudnionych w tym szpitalu złożyła wypowiedzenia z pracy z powodu niskich wynagrodzeń. Płaca zasadnicza lekarza specjalisty I stopnia wynosi tam  2870 zł brutto, a lekarza specjalisty II stopnia 3260 zł brutto – czyli mniej (!) niż wynagrodzenie lekarza zdobywającego dopiero specjalizację (tzw. rezydenta). Termin wypowiedzeń upływa 28 lutego 2010r i jeżeli do tej pory dyrektor szpitala nie zaproponuje lekarzom lepszych wynagrodzeń – lekarze stracą pracę, a szpital – lekarzy.

 

Dotychczasowy przebieg rozmów dyrektora i przedstawicieli organu założycielskiego (zarządu województwa) z reprezentacją lekarzy wskazuje na to, że osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie szpitala nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

 

Przypominamy, że Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Okręgowa Izba Lekarska w Olsztynie wyraziły poparcie dla lekarzy z Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie, którzy zwolnili się z pracy i zarezerwowały środki finansowe na pomoc dla tych lekarzy, jeżeli wypowiedzenia wejdą w życie. Podobnie Naczelna Rada Lekarska, zobowiązana do tego uchwałą ostatniego Krajowego Zjazdu Lekarzy dysponuje kwotą 1 mln złotych na pomoc dla lekarzy, którzy w sposób grupowy zwalniają się z pracy w proteście przeciw złym warunkom pracy lub niskim wynagrodzeniom. To powoduje, że lekarze z Olsztyna nie zawahają się zwolnić z pracy i nie zrezygnują ze swoich postulatów. Tym bardziej, że nie są to postulaty „z księżyca”, ale uwzględniające naturalny porządek świata, że wynagrodzenie „mistrza” (lekarza specjalisty) powinno być odpowiednio wyższe niż „ucznia” (lekarza rezydenta) . 

 

Zwracamy się do mediów, aby uprzedziły pacjentów o grożącym niebezpieczeństwie – zamknięcia szpitala psychiatrycznego w Olsztynie, bo dyrekcja szpitala i organ założycielski najwidoczniej lekceważą sprawę, sądząc najprawdopodobniej, że szantażem moralnym zmuszą lekarzy do rezygnacji z ich słusznych postulatów.

 

Zarząd Krajowy OZZL

 

Krzysztof Bukiel – przewodniczący Zarządu

 

 

Otrzymują:

·         media,

·         Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego,

·        Jolanta Szulc, Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego,

·         Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia 23 maja 2024
 • FEMS – Europejska Federacja Lekarzy Etatowych 15 maja 2024
 • Kampania „Zatrzymaj mobbing” 7 maja 2024
 • Zjazd Porozumienia Rezydentów OZZL 13 kwietnia 2024
 • Trzy średnie krajowe od już! 23 marca 2024
 • Kobieta Rynku Zdrowia 11 marca 2024
 • Komisja Zdrowia Sejm RP 29 lutego 2024
 • 26 lutego 2024
 • 21 lutego 2024
 • IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych 5 lutego 2024
 • Zobacz wszystkie