3 kwietnia 2020

 

Bydgoszcz dnia 3 kwietnia 2020r.

KOMUNIKAT

OZZL uruchamia infolinię dla lekarzy „Prawo pracy w kontekście pandemii”

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy informuje, że uruchomił INFOLINIĘ:Prawo pracy dla lekarzy w kontekście pandemii”

Lekarze przez całą dobę mogą dzwonić na numer: +48 501 538 539 dotyczące prawa pracy, zwłaszcza w zakresie spraw dotyczących zatrudnienia, warunków pracy (w tym BHP), wynagrodzenia itp. – w okresie panującej epidemii. Infolinia zaczyna działać od dzisiaj, tj. 3. kwietnia 2020r.

OZZL przedstawi również na swojej stronie www.ozzl.org.pl „poradnik”, czyli zestawienie najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi w sprawach jw.

Uruchomienie infolinii jest elementem akcji #ChrońMedyka prowadzonej przez OZZL, której główne postulaty przypominamy niżej:

. Zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla każdego pracownika ochrony zdrowia. Bez tego nie tylko konieczne będzie odsunięcie od pracy licznej grupy pracowników zakażonych lub przebywających na kwarantannie, ale dodatkowo szpitale i inne placówki ochrony zdrowia staną się ogniskami „propagacji” epidemii.

· Możliwość wykonania testów na obecność koronawirusa przez medyków – na żądanie raz w tygodniu – nie tylko w celu ochrony ich zdrowia (statystyki wskazują, że nawet 17 % zakażonych w naszym kraju to medycy!), ale także po to, aby szpitale nie stały się głównymi ogniskami epidemii

· Jednolite niezależnie od formy zatrudnienia zabezpieczanie socjalne na wypadek czasowej lub stałej niezdolności do pracy oraz gwarantowaną rentę rodzinną dla rodzin medyków na wypadek ich śmierci.

· Jednolite dla wszystkich placówek wytyczne medyczne i organizacyjne w warunkach epidemii w szpitalach dla wszystkich poziomów opieki, dotyczy to również instrukcji w sprawie zachowania medyków w różnych sytuacjach, również po pracy.

Zarząd Krajowy OZZL

Krzysztof Bukiel – przewodniczący Zarządu