14 maja 2019

Zarząd Krajowy OZZL informuje, że w dniu 1 czerwca br odbędzie się w Warszawie manifestacja – protest przeciwko lekceważeniu ochrony zdrowia Polaków przez kolejne ekipy rządowe.

Najbardziej jaskrawym przejawem tego lekceważenia jest wielkie niedofinansowanie publicznej ochrony zdrowia, co powoduje kolejki do leczenia skutkujące ogromem ludzkiego cierpienia związanego z pogorszeniem stanu zdrowia i -nierzadko– śmiercią. Można łatwo wyliczyć,  porównując np. wyniki leczenia chorób nowotworowych w naszym kraju z krajami, gdzie nakłady na lecznictwo są odpowiednie, że każdego roku wiele tysięcy Polaków umiera tylko dlatego, że na publiczną ochronę zdrowia w naszym kraju ciągle brakuje środków. A przecież medycyna to nie tylko onkologia.

Kolejne rządy przekonują nas „od zawsze”, że nie można zwiększyć finasowania ochrony zdrowia, bo brakuje pieniędzy. Tymczasem na inne cele pieniądze zawsze były i są. Gdy ponad rok temu lekarze rezydenci domagali się zwiększenia nakładów na zdrowie Polaków do 6,8% PKB w ciągu trzech lat, usłyszeli od przedstawicieli rządu że takich „pieniędzy nie ma i nie będzie”. Dzisiaj okazuje się, że pieniądze są i to w kwocie, która pozwoliłaby osiągnąć postulowany poziom finansowania już w tym roku (a nie za 3 lata). Już dzisiaj można by zatem uratować życie wielu tysięcy Polaków, ale rządzący tego nie chcą zrobić!. Wydadzą nasze wspólne pieniądze na inne cele, chociaż wiedzą, że Polacy chcieliby inaczej: Jak wskazuje ostatnie badanie opinii społecznej większość Polaków uważa, że pieniądze budżetowe – zamiast na tzw. Nową Piątkę PiS – powinny być w pierwszej kolejności przeznaczone na likwidację kolejek do leczenia w publicznej ochronie zdrowia.

Dlatego wzywamy do udziału w manifestacji wszystkich (nie tylko lekarzy), którym zależy aby publiczna ochrona zdrowia w Polsce zaczęła w końcu funkcjonować dobrze, aby Polacy przestali umierać w kolejkach do leczenia. Zapraszamy przede wszystkim pacjentów. Musicie pokazać, że rządzący nie mogą lekceważyć Was, Waszego zdrowia i życia. Musicie pokazać politykom, że nikt, kto lekceważy sprawy zdrowia Polaków nie ma prawa wygrać wyborów i sprawować władzy.

Spotkajmy się wszyscy na manifestacji w dniu 1 czerwca w Warszawie!

Początek manifestacji godzina 13 – przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia, następnie przemarsz ulicami Warszawy pod Sejm RP (uwaga zmiana w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi) , gdzie ustawiona będzie scena i będą wystąpienia przedstawicieli zawodów medycznych i pacjentów. Przedstawiciele manifestantów złożą w Sejmie petycję w sprawie konieczności naprawy publicznej ochrony zdrowia w Polsce.

Zarząd Krajowy OZZL