Bydgoszcz dnia 12 marca 2012 r.
APEL ZK OZZL – za pośrednictwem prasy oraz portali medycznych i lekarskich
Do wszystkich świadczeniodawców
mających podpisane umowy z NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zwraca się do Was z apelem o podjęcie wspólnych działań w celu wyeliminowania z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych podpisywanych z NFZ dotychczasowych zapisów o tzw. karach umownych, nakładanych m. innymi w przypadku „błędów” przy wypisywaniu recept. Analogiczne kary, stosowane wobec wszystkich lekarzy zostały niedawno uchylone przez Sejm podczas nowelizacji ustawy refundacyjnej, co nastąpiło w wyniku pamiętnej akcji pieczątkowej prowadzonej przez całe środowisko lekarskie.
Obecne kary dla świadczeniodawców można zlikwidować na drodze prawnej, wykorzystując przepis § 43 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Treść tego przepisu jest następująca:
§ 43.
1. Każda ze stron umowy może w uzasadnionych przypadkach wnioskować na piśmie o zmianę warunków umowy.
2. W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, strony nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku podejmują czynności zmierzające do ustalenia nowych warunków umowy, chyba że strona umowy, do której skierowano wniosek, nie wyrazi zgody na zmianę warunków umowy i uzasadni swoje stanowisko na piśmie.
Zarząd Krajowy OZZL wzywa wszystkich świadczeniodawców do tego, aby korzystając z cytowanego wyżej przepisu wystąpili do NFZ z pisemnym wnioskiem o wykreślenie obecnych kar umownych z umów. Uzasadnieniem merytorycznym dla takiego żądania jest fakt, iż kary te są wpisane do umów na podstawie przepisów §29-31 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie OWU, które są niekonstytucyjne, czemu nie zaprzeczył ani Prezes NFZ ani Minister Zdrowia. Przypominamy, że odpowiedni wniosek w tej sprawie złożył do Trybunału Konstytucyjnego Prezes NRL.
Aby akcja ta była skuteczna musi być masowa i przeprowadzona JEDNOCZASOWO.
Dlatego ZK OZZL zwrócił się już z apelem do wszystkich okręgowych izb lekarskich aby najbliższe Okręgowe Zjazdy Lekarzy podjęły uchwałę rekomendującą świadczeniodawcom podjęcie w/w działań. Uchwałę taką podjął już jako pierwszy Okręgowy Zjazd Lekarzy w Rzeszowie w dniu 10 marca br.
OZZL zwrócił się też do największych organizacji świadczeniodawców, jak: Porozumienie Zielonogórskie, Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia czy Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Niepublicznych, aby i one wezwały swoich członków do podjęcia wspomnianych wyżej działań.
Poniżej przedstawiamy proponowaną treść wniosku świadczeniodawcy do NFZ. Treść wniosku powinna być identyczna lub zbliżona – dla wszystkich świadczeniodawców.
Złożenie wniosku powinno być jednoczasowe w całym kraju. Termin złożenia wniosku zostanie ustalony przez wszystkie organizacje rekomendujące podjęcie w/w działań. Nie powinien on być późniejszy niż 30 kwietnia br.
Skreślenie z umowy dotychczasowych zapisów o karach umownych spowoduje konieczność podjęcia negocjacji między NFZ a świadczeniodawcami w sprawie ew. nowych zapisów. Dlatego proponujemy aby świadczeniodawcy wskazali na określoną organizację jako swojego reprezentanta w tych negocjacjach.
Informujemy, że w dniu 17 marca br. w Poznaniu odbędzie się spotkanie organizacji, które zawiązały Porozumienie Organizacji Lekarskich ( Porozumienie Zielonogórskie, Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków/Konsylium 24, OZZL) oraz przedstawicieli NRL w czasie którego zostaną poczynione ostateczne ustalenia dotyczące proponowanej wyżej akcji oraz innych działań związanych z wprowadzeniem skandalicznych przepisów nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie recept. Niektóre szczegóły dotyczące akcji mogą zatem ulec zmianie.
Zarząd Krajowy OZZL
Krzysztof Bukiel – przewodniczący Zarządu
wzór wniosku do NFZ o zmianę warunków umowy – propozycja
Narodowy Fundusz Zdrowia
Oddział Wojewódzki w ………….
Wniosek o zmianę warunków umowy.
Działając na podstawie § 43 ust.1 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej składam wniosek o zmianę warunków umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej między NFZ a …………….
Wnioskowana przeze mnie zmiana polega na wykreśleniu przepisów dotyczących kar umownych nakładanych na świadczeniodawcę na podstawie przepisów § 29 – 31 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Uzasadnieniem dla mojego wniosku jest fakt, że w/w przepisy są niezgodne z art. 92 ust.1 Konstytucji RP, bo ich treść przekracza ustawowe upoważnienie, na podstawie którego w/w rozporządzenie ministra zdrowia zostało wydane. W załączeniu przedstawiam opinię prawną w tej sprawie. Skoro podstawa prawna „kar umownych” jest wadliwa, to i same kary są nielegalne. Zatem niniejszy wniosek uważam za uzasadniony.
Jednocześnie oczekuję, że zgodnie z § 43 ust.2 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej Narodowy Fundusz Zdrowia podejmie nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia niniejszego wniosku negocjacje dotyczące ustalenia nowych warunków umowy w uchylonym zakresie – w oparciu o właściwe podstawy prawne.
Niniejszym oświadczam, że upoważniam ………nazwa organizacji świadczeniodawców lub ORL …. do reprezentowania mnie w tych negocjacjach.
Informuję również, że podobne wnioski o zmianę warunków umowy zostały skierowane do Narodowego Funduszu Zdrowia przez świadczeniodawców w całym kraju, a działania te są koordynowane i wspierane przez najważniejsze organizacje świadczeniodawców z samorządem lekarskim włącznie.
Podpis świadczeniodawcy lub jego przedstawiciela