14 listopada 2023
Dlaczego chcemy 𝟖% 𝐏𝐊𝐁 na ochronę zdrowia a jednocześnie wiemy, że 𝐬𝐚𝐦𝐨 𝟖% 𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐨𝐩𝐫𝐚𝐰𝐢 𝐬𝐲𝐬𝐭𝐞𝐦𝐮
Mówiła o tym, podczas Protestu Lekarzy W Ochronie Zdrowia Pacjenta, Anna Gołębicka- ekonomistka, ekspertka komunikacji i zarządzania, współpracująca z OZZL.
“Pamiętam, jak w 2017 roku staliśmy tutaj i mówiliśmy 6,8% PKB na ochronę zdrowia. Dzisiaj mamy 6,7% PKB na ochronę zdrowia. Czy to jest dobrzeTo jest bardzo niedobrze, ponieważ tak naprawdę my mamy 5% PKB na ochronę zdrowia, bo te 1,7%, prawie 2%, to jest to, co każdy Polak- młodszy, starszy, mama z dzieckiem, emeryt- musi ze swojej kieszeni wyłożyć w prywatnej ochronie zdrowia.
Czy tak powinno byćNieDzisiaj mówimy 8% PKB na ochronę zdrowia z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że kraje OECD mają już średnią powyżej 9%. Unia Europejska przekroczyła 8%. A my mamy 5%…
Zadajemy sobie pytanie: czy 8% załatwi nam sprawęNie załatwi nam żadnej sprawy, bo żyjemy w świecie systemu, który nie jest systemem. Żyjemy w świecie dziurawego sita, przez które przelecą każde pieniądze.
Więc my musimy najpierw ten system uszczelnić, naprawić, stworzyć z niego coś, co jest prawdziwym systemem. Przede wszystkim ten system musi zobaczyć wszystkich- pacjenta i lekarza.
Czy te 8% jest nam potrzebneTak, bo jeżeli nie będziemy mieli pieniędzy, w tym poprawionym systemie, to nie wyjdziemy z limitów. Będziemy ciągle w sytuacji, gdzie jeden pacjent będzie miał szczęście, bo będzie miał dobrze wycenioną chorobę, ale drugi będzie miał “pecha”, bo jego choroba jest na tej gorszej liście. Mamy limitowanie, wyceny i kolejki.
I teraz powiem Wam to, co powinien Wam powiedzieć każdy ekonomista: darmowe leki jeszcze nikogo nie wyleczyły. Puste łóżka jeszcze nikogo same nie wyleczyły. Ale lekarz, który czuje się bezpieczny, dofinansowany, zadbany, wyjątkowy, czuje się partnerem z pacjentem, i te leki dobierze, podejdzie do tego łóżka i będzie miał na to więcej niż kilka minut – to jest to, o co my wspólnie musimy walczyć. I do takiego świata aplikujemy 8% PKB.”