9 października 2023
Leczymy się w dziurawym systemie, nakładami odstającym od ogromnej większości krajów rozwiniętych. Potrzebujemy reformy systemu i zwiększenia nakładów na zdrowie by nie być poniżej średniej europejskiej.
Poczytajcie, co o tym problemie mówili nasi mówcy, podczas Protestu Lekarzy W Ochronie Zdrowia Pacjentów: ⬇️
💬 “Kilkaset szpitali w Polsce jest zadłużonych, wiele oddziałów zostało zamkniętych lub zawieszonych z powodu braku kadry medycznej. Nie ma wystarczająco pieniędzy na pacjenta.
To wszystko wynika z głębokich zaniedbań organizacji systemu ochrony zdrowia. Jego naprawa powinna być teraz priorytetem. Konieczne jest jak najszybsze zwiększenie publicznego finansowania ochrony zdrowia do minimum 8% PKB.
Decydenci! Nie każcie nam przeliczać życia pacjenta na cyferki. Pozwólcie nam leczyć pacjentów zgodnie z naszą wiedzą, doświadczeniem i standardami światowymi. Nie dzielcie nas na tych bardziej i mniej opłacalnych, bo zdrowie nie ma ceny.
My będziemy walczyć o pacjentów, nie zważając na koszty.” ~ mówiła lek. Agata Dynkiewicz, specjalistka pediatrii ze Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Prokocimiu
💬 “System musi zobaczyć wszystkich- pacjenta i lekarza. 8% jest nam potrzebne, bo jeżeli nie będziemy mieli pieniędzy, to nie wyjdziemy z limitów. Będziemy w sytuacji, gdzie jeden pacjent będzie miał szczęście, bo będzie miał dobrze wycenioną chorobę, ale drugi będzie miał “pecha”, bo jego choroba jest na tej gorszej liście.
Mamy limity, wyceny i przez to kolejki.
Darmowe leki jeszcze nikogo nie wyleczyły. Puste łóżka jeszcze nikogo nie wyleczyły. Ale lekarz, który czuje się bezpieczny, dofinansowany, zadbany, wyjątkowy, czuje się partnerem z pacjentem to jest to, o co my wspólnie musimy walczyć.” ~Anna Gołębicka, ekonomistka, ekspertka komunikacji i zarządzania
💬 “Od 2016 roku NFZ przestał finansować działania profilaktyczne, które nie są w koszyku świadczeń gwarantowanych.
Dodatkowo, cięcia podatkowe w „korekcie” Polskiego Ładu doprowadziły do erozji budżetu samorządów.
To, co państwo oszczędzi na opiece zdrowotnej i profilaktyce i tak będą musieli z naddatkiem zapłacić Polacy.
To nie jest opieka zdrowotna, na jaką zasługują nasi pacjenci. Stop oszczędzaniu na życiu!” ~ mówi lek. Michał Macur, członek zarządu Porozumienia Rezydentów OZZL