21 października 2023
🎤 Lek. Natalia Sot-Muszyńska, sekretarz ZK OZZL, opowiadała o realnej liczbie pacjentów, którą mają pod swoją opieką lekarze i rozwiązaniu tego problemu- normach minimalnego zatrudnienia:
💬 “Na oddziale chorób wewnętrznych normy pacjenta na lekarza mamy najwyższe. Według danych, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia, jest to maksymalnie 9 pacjentów na 1 lekarza w trakcie dnia. Ale ja się pytam: gdzie tak jest?
Ja pracuję w szpitalu miejskim. Tam, minimum pacjentów, których mam pod opieką to 6-7, średnio jest to 9-10, ale zdarzają się sytuacje, kiedy jest to 12, a w skrajnych przypadkach 15. Gdzie tutaj jest dobro pacjenta?
My nie chcemy tak leczyć. Chcemy mieć czas dla każdego pacjenta i nie być przy tym wypalonym. Chcemy, żeby każdy otrzymał opiekę taką, na jaką zasługuje.
Dlatego tak ważne są normy zatrudnienia, o które walczymy i mam nadzieję, że Państwo nas popieracie i w końcu decydenci też o tym zadecydują w sposób, który usatysfakcjonuje nas I przede wszystkim pacjentów.” ~ mówiła podczas Protestu Lekarzy W Ochronie Zdrowia Pacjentów