6 października 2023
Co, według pacjentów, jest problemem w systemie opieki zdrowotnej
W ostatnim badaniu, zleconym przez OZZL, aż 29% Polaków wyraziło głębokie zaniepokojenie brakiem partnerskiego traktowania w polskim systemie ochrony zdrowia. Wśród grupy osób z wyższym wykształceniem było to 34% respondentów.
O kim pomyśleliście, że jest źródłem tego problemu? Czyżby o lekarzach?
Przecież niepartnerskie traktowanie może występować na różnych etapach kontaktu z systemem zdrowia, przykładowo przy rejestracji, czy przy pobieraniu krwi.
Dlatego ważne jest oddzielenie leczenia od organizacji, aby lepiej zrozumieć tę problematykę.
Należy pamiętać, że
Lekarz nie jest “bogiem” i nie jest odpowiedzialny za wszystkie problemy w ochronie zdrowia, oraz ich naprawę. Może sam być ich ofiarą.
Lekarze to nie monolit. Są wśród nich świetni profesjonaliści, partnerscy dla pacjenta, ale i tacy, którzy wymagają zmiany.
Pacjenci nie oczekują już tylko recepty, ale także zrozumienia diagnozy i udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia.
“Dzięki takiemu podejściu lekarz zachowuje swoje godne miejsce, a pacjent ma pełny obraz sytuacji, która go dotyczy. I to jest właśnie to partnerstwo. “
Co jeszcze stanowi problem
W badaniach 71% respondentów podkreśla, że jest nim długi okres oczekiwania na wizytę u specjalisty. Również oczekiwanie na badania diagnostyczne (56%) i wysokie ceny leków (55%) są zaznaczane.
“Czy jeśli się długo czeka, to jest partnerstwo? No nie. Czy jeśli cena nie pozwala ci na wykupienie leku, to jest partnerstwo? No nie. Czy lekarz jest jedynym ogniwem systemu? No nie. Czy w ramach tego, co robi, może być partnerski? Tak. Czy będzie to z korzyścią dla pacjenta? Tak. Czy będzie to z korzyścią dla lekarza? Tak.
Lepiej być dobrym lekarzem niż udawanym „bogiem” i nie firmować tego, na co nie ma się wpływu, czyli wadliwego systemu.”
Źródło Anna Gołębicka, Gazeta Lekarska