26 września 2008

12sierpania 2008r.
Prawda o lekarskich pensjach.  Dla Menedżera Zdrowia

Lekarz specjalista z dwudziestoletnim stażem zarabia w Polsce miesięcznie 600 złotych netto. Z tego wniosek, że pensje lekarzy w naszym kraju są głodowe i dużo niższe niż gwarantowana płaca minimalna. 

Taką tezę musiałbym ogłosić publicznie, gdybym chciał zachować się jak niektórzy dziennikarze, interpretujący wyniki ankiety o zarobkach lekarzy, opublikowanej właśnie na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia. W jednym z popularnych dzienników napisano – w oparciu o tę ankietę – że płace lekarzy w Polsce osiągnęły już poziom płac lekarzy na zachodzie Europy, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie lekarza specjalisty wynosi ponad 7200 złotych.

Prawda to, czy nieprawda? Oczywiście, że prawda – odpowiada dziennikarka wspomnianej gazety. Przecież w wynikach ankiety można przeczytać, że maksymalne miesięczne wynagrodzenie lekarza w szpitalu wyniosło ponad 30 tysięcy złotych, a kwota 7 200 widnieje – jak byk – w rubryce „średnie miesięczne wynagrodzenie lekarza specjalisty” .

Taka sama prawda, jak to, że płace lekarzy w Polsce są głodowe, skoro specjalista z 20 letnim stażem zarabia miesięcznie 600 złotych netto. Zarabia naprawdę. Ja otrzymuję właśnie tyle pieniędzy miesięcznie w moim szpitalu . Co prawda za 1/5 etatu, ale czy podawanie ilości czasu pracy, jaki składa się na to miesięczne wynagrodzenie jest potrzebne? Chyba nie, skoro podając kwotę ponad 30 tysięcy złotych, albo przeciętną – 7200 złotych na miesiąc – też nie podano za jaki czas pracy.

Czemu służy taki sposób przedstawiania wyników ankiety przez niektóre osoby ? Chyba tylko temu, aby wprowadzić odbiorców (czytelników) w błąd, wywołać tanią sensację i sprowokować społeczną agresję, gdy lekarze znowu upomną się o podwyżki. Gdyby bowiem chodziło o przekazanie prawdy, trzeba byłoby podać wielkość wynagrodzenia miesięcznego lekarzy za jeden etat. Wówczas okazałoby się (na podstawie wyników wspomnianej ankiety), że pensja lekarza – specjalisty z 10-20 letnim stażem wynosi przeciętnie ok. 4700 złotych brutto (ok. 3200 złotych netto) i jest nadal wyraźnie mniejsza niż pensja początkującego sędziego (ok. 4 tys. netto w ub. roku), a płaca lekarza początkującego (netto 1700 złotych) jest dużo niższa niż przeciętna krajowa. 

Jest rzeczą niewątpliwą, że wynagrodzenia lekarskie w ostatnich dwóch latach istotnie  wzrosły. Stało się to głównie za sprawą strajków, protestów i nasilającego się deficytu lekarzy w Polsce. Nie oznacza to jednak, że osiągnęły one już poziom zarobków innych porównywalnych zawodów w Kraju (za ten sam czas pracy). Dlatego OZZL nadal będzie się domagał wzrostu płac lekarzy, aby ich dochód opierał się na pracy na jednym etacie, a nie na dorabianiu. Z pożytkiem dla nich, dla ich pacjentów i dla … rzetelności dziennikarskiej.

Krzysztof Bukiel

12 sierpnia 2008r.    

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • 13 czerwca 2024
 • Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia 23 maja 2024
 • FEMS – Europejska Federacja Lekarzy Etatowych 15 maja 2024
 • Kampania „Zatrzymaj mobbing” 7 maja 2024
 • Zjazd Porozumienia Rezydentów OZZL 13 kwietnia 2024
 • Trzy średnie krajowe od już! 23 marca 2024
 • Kobieta Rynku Zdrowia 11 marca 2024
 • Komisja Zdrowia Sejm RP 29 lutego 2024
 • 26 lutego 2024
 • 21 lutego 2024
 • Zobacz wszystkie