17 lipca 2017

I

Informacja prasowa

W dniu 19 lipca 2017 Medycy wyjdą na ulicę.

W dniu 19 lipca 2017 medycy Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM), wyjdą na ulicę protestować przeciwko działaniom polityków i rządu lekceważących OBYWATELSKI PROJEKT USTAWY W SPRAWIE WARUNKÓW ZATRUDNIENIA W OCHRONIE ZDROWIA.

Społeczny projekt PZM jest wypracowaną przez całe środowisko medyczne  propozycją ustawy, która określa płace minimalne w odniesieniu do średniej krajowej dla poszczególnych grup zawodów medycznych zatrudnionych na umowy o pracę w ochronie zdrowia. Projekt ustawy bierze pod uwagę niezbędne wykształcenie, specjalizacje, obciążenie i odpowiedzialność oraz staż pracy. PZM zebrało pod nim rekordowe poparcie aż 239 tysięcy podpisów mimo, że potrzebne było jedynie 100 tys.

Tuż po jego złożeniu Polski Sejm przegłosował w ciągu 36 godzin przygotowany „na kolanie” własny projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W rzeczywistości  propozycja rządowa stanowi jedynie utrwalenie dotychczasowych niesprawiedliwie niskich płac pracowników medycznych zatrudnionych na etatach w ochronie zdrowia i jest kontynuacją polityki wyznawanej przez poprzednie Rządy RP, która doprowadziła to niedoborów pracowników medycznych, i skrajnego przepracowaniu tych, którzy zostali, i muszą pracować nawet 400 godzin miesięcznie by wyżywić swoje rodziny.

Godziwe wynagrodzenia to podstawowy element dobrze działającego systemu ochrony zdrowia w każdym państwie. W Polsce problem ten trwa od prawie 30 lat i kolejne rządy i ministrowie finansów nic z nim nie robią!

Niskie płace to bardzo komfortowa sytuacja dla systemu, gdyż pracownicy muszą pracować na kilka etatów i dlatego nie widać tak bardzo niedoborów w zatrudnieniu. Taka polityka jest wyrazem arogancji rządów wobec niemal 600 tysięcznej rzeszy pracowników ochrony zdrowia. I jest  okradaniem pacjentów.

Demonstracja medyków startuje o godz. 15 przed Sejmem. Następnie medycy przejdą na Plac Trzech Krzyży. Blokowane będą ulice w okolicach Sejmu.

W imieniu PZM 

 Krzysztof Bukiel  

Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) to inicjatywa wszystkich zawodów medycznych, która skupia największe związki zawodowe zawodów medycznych. PZM powstało w celu zwrócenia uwagi  opinii publicznej i rządu na warunki zatrudnienia na etatach w publicznej w ochronie zdrowia w Polsce i ich realnej poprawy.

Związki Zawodowe i Organizacje skupione w PZM

 1. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy
 2. Porozumienie Rezydentów OZZL
 3. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych,
 4. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii,
 5. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii,
 6. Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii,
 7. Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii,
 8. Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych,
 9. Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego,
 10. Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP,
 11. Porozumienie Dietetyków,
 12. Międzyzakładowy Związek Zawodowy Techników Analityki Medycznej
 13. Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów
 14. Ogólnopolski Związek Zawodowy „Fizjoterapia”,

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • 21 lutego 2024
 • IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych 5 lutego 2024
 • 26 stycznia 2024
 • 25 grudnia 2023
 • 15 grudnia 2023
 • About us 8 grudnia 2023
 • Kalendarium OZZL 2022-2026 23 listopada 2023
 • Urlop szkoleniowy dla specjalisty 17 listopada 2023
 • Dlaczego 8% PKB na Ochronę Zdrowia? 14 listopada 2023
 • 1 lekarz na 150 pacjentów. Tyloma osobami opiekuje się lekarz na dyżurze w szpitalu psychiatrycznym 9 listopada 2023
 • Zobacz wszystkie