30 stycznia 2025

Zatrudnienie na umowę o pracę vs zatrudnienie na umowie kontraktowej.

Umowa o pracę Kontrakt
Charakter stosunku prawnego Stosunek podporządkowania – lekarz zobowiązany jest do wykonywania pracy pod kierownictwem pracodawcy, w określonym miejscu i czasie.

Zasada uprzywilejowania pracownika: Postanowienia umów, regulaminów i układów zbiorowych nie mogą być mniej korzystne niż przepisy ustaw.

Strony są równorzędne, a lekarz ma większą autonomię w organizowaniu swojej pracy, choć jej zakres i warunki są określone w umowie.

Zasada swobody umów: strony kształtują treść umowy w sposób dowolny, dopóki nie jest sprzeczny z przepisami prawa lub zasadami współżycia społecznego.

Czas pracy Regulacje dotyczące czasu pracy i odpoczynku wynikają z Kodeksu pracy oraz ustawy o działalności leczniczej:

Maksymalny czas pracy: 7 godz. 35 min dziennie i przeciętnie 37 godz. 55 min tygodniowo.

Przysługuje co najmniej 11 godzin odpoczynku dobowego oraz 35 godzin odpoczynku tygodniowego.

Brak ustawowych ograniczeń dotyczących czasu pracy i odpoczynku. Lekarz może ustalać harmonogram pracy zgodnie z umową, bez konieczności stosowania norm czasu pracy.
Odpowiedzialność Odpowiedzialność względem pacjenta ponosi podmiot leczniczy jako pracodawca. Odpowiedzialność lekarza-pracownika względem pracodawcy jest ograniczona do trzykrotności wynagrodzenia. Ograniczenie to nie obowiązuje, gdy lekarz wyrządził szkodę umyślnie. Brak dopuszczalności zastrzegania kar umownych. Odpowiedzialność lekarza i podmiotu leczniczego jest solidarna, co oznacza, że pacjent może kierować roszczenia zarówno do podmiotu leczniczego jak i do lekarza. Lekarz i podmiot leczniczy mogą wzajemnie wysuwać roszczenia regresowe. Strony mogą w umowie modyfikować (rozszerzać i zmniejszać) zakres wzajemnej odpowiedzialności. Ustalenia stron nie wpływają jednak na solidarną odpowiedzialność względem pacjenta. Dopuszczalność zastrzegania kar umownych, w tym regres np. w przypadku kar nakładanych przez NFZ na szpital.
Wynagrodzenie i ochrona wynagrodzenia Gwarancja minimalnego wynagrodzenia w zależności od kwalifikacji na podstawie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych

Ochrona wynagrodzenia przed zajęciem komorniczym i potrąceniem. Ustawowe terminy wypłaty wynagrodzenia.

Brak gwarancji minimalnego wynagrodzenia, mniejsza ochrona przed zajęciem komorniczym, brak ochrony przed potrąceniami. Brak ustawowych terminów wypłaty wynagrodzenia.
Składki na ubezpieczenie społeczne Składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) odprowadza pracodawca jako płatnik składek. Kwoty składek są pokrywane w części przez pracodawcę. Lekarz samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą i jest zobowiązany do obliczania i opłacania składek. Składki są w finansowane w całości przez lekarza.
Podatek dochodowy Opodatkowanie wg. skali dochodowej. Zryczałtowane i niskie koszty uzyskania przychodu. Wysokie podatki w przypadku osiągania dochodów powyżej 120 000 rocznie. Wybór spośród trzech form opodatkowania; możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków faktycznie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Możliwość amortyzacji środków trwałych.
Uprawnienia pracownicze Umowa o pracę: Obejmuje liczne przywileje pracownicze, m.in.:

Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego.

Wynagrodzenie za czas choroby.

Dodatki za pracę w porze nocnej, niedziele i święta.

Brak gwarancji przywilejów pracowniczych, chyba że zostaną określone w umowie.
Ochrona stosunku pracy Pracodawca musi przestrzegać przepisów dotyczących wypowiedzenia i rozwiązania umowy (np. okresy wypowiedzenia, ochrona przed zwolnieniem w szczególnych sytuacjach). Umowa może być rozwiązana zgodnie z warunkami określonymi przez strony, bez zastosowania przepisów ochronnych z Kodeksu pracy.
Zabezpieczenie społeczne Możliwość skorzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem. Zasiłek macierzyński i chorobowy  ustalany na podstawie faktycznie osiąganego wynagrodzenia. Wyższe składki przekładają się na wyższą emeryturę w przyszłości Brak urlopów związanych z rodzicielstwem. Niższe zasiłki macierzyńskie i chorobowe. Niższe składki przekładają się na niższą emeryturę w przyszłości
Dokumentacja i księgowość Brak obowiązku prowadzenia księgowości. Pracodawca jest obowiązany do prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ewidencji przychodów, brak dokumentacji pracowniczej.
Ochrona instytucjonalna Dochodzenie roszczeń pracowniczych w postępowaniu odrębnym. Postępowania w sprawach ze stosunku pracy „faworyzują” pracownika, są odformalizowane. Ochrona ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Zwolnienie z kosztów sądowych dla pracownika. Dochodzenie roszczeń od kontrahentów w postępowaniu gospodarczym, które zawiera wyższe rygory niż postępowanie ogólne. Brak ochrony ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.
Ochrona w przypadku niewypłacalności lub zagrożenia niewypłacalnością Pracodawcy W przypadku niewypłacalności lub zagrożenia niewypłacalnością Pracodawcy tj. np. w przypadku ogłoszenia upadłości lub otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, lekarz będący pracownikiem (w tym także na umowie zlecenia, jako osoba fizyczna) jest chroniony na podstawie Ustawy z dnia 13 lipca 2006 roku o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t.j. z 17 kwietnia 2023 – Dz.U. z 2023, poz. 1087 ze zm.), a jego roszczenia są zaspokajane przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ważne – wypłaty za okres jednego miesiąca nie mogą przekraczać przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Dodatkowo w przypadku ogłoszenia upadłości roszczenia pracowników zaliczane są do pierwszej kategorii należności zaspokajanych z masy upadłości Wierzytelności lekarzy kontraktowych (wykonujących działalność leczniczą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) nie podlegają specjalnej ochronie i traktowane są jak wszystkie inne wierzytelności podmiotu w restrukturyzacji lub upadłości i zaliczane są do 2. kategorii należności.