ZK OZZL wysłał w dniu dzisiejszym 21 maja pismo do MZ w sprawie konieczności podjęcia rozmów i uchwalenia odpowiednich przepisów w związku z utratą ważności ustawy wprowadzającej podwyżki dla lekarzy ze specjalizacją.
treść pisma poniżej:
Bydgoszcz dnia 21 maja 2020r
Pan
Łukasz Szumowski
Minister Zdrowia
Szanowny Panie Ministrze,
Proces „odmrażania” gospodarki, życia społecznego, jak również publicznej ochrony zdrowia, który od pewnego czasu jest już realizowany w Polsce, powinien być – w naszej ocenie – uzupełniony „odmrożeniem” rozmów dotyczących realizacji porozumienia zawartego między Panem Ministrem a PR OZZL w lutym 2018 roku. Jednym z efektów tego porozumienia był ustawowy przepis o sfinansowaniu z budżetu państwa wzrostu wynagrodzenia zasadniczego (i pochodnych) lekarzy specjalistów, którzy spełnią określone warunki, do kwoty 6750PLN. Przepis ten traci swoją moc w tym roku, co powoduje, że niektórzy dyrektorzy szpitali już zapowiadają obniżenie płac lekarskich do poprzedniego poziomu. Wobec powyższego sprawa dalszego finansowania owych podwyżek, a również ich wysokości, powinna stać się przedmiotem – najpierw rozmów między Panem Ministrem a OZZL, a następnie odpowiednich przepisów prawnych.
Wymieniona wyżej kwota wynagrodzenia zasadniczego lekarzy – w chwili jej uchwalenia – odpowiadała trzykrotności ustawowej płacy minimalnej i półtorakrotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Dzisiaj – wskutek ustawowej podwyżki płacy minimalnej i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia oraz wskutek inflacji – płaca ta zmniejszyła swoją rzeczywistą wartość. Jeśli by tylko miała być utrzymana jej ówczesna relacja do płacy minimalnej i przeciętnego wynagrodzenia, pensja zasadnicza lekarza ze specjalizacją powinna wynosić ok. 7800 PLN.
Widać zatem pilną potrzebę nowelizacji odpowiednich przepisów i konieczność podjęcia rozmów na ten temat. W ocenie OZZL powinny być one uzupełnione o omówienie sposobu i terminu realizacji zasady: jeden lekarz – jeden etat, czyli pracy lekarza „na wyłączność” u danego pracodawcy w zamian za odpowiednie wynagrodzenie. Jak wskazywaliśmy już w poprzednim naszym piśmie do Pana Ministra, zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego wśród lekarzy, tylko znikomy procent z nich (16%) nie zgadza się na takie rozwiązanie. Pozostali byliby skłonni przyjąć warunek „wyłączności zatrudnienia” przy odpowiednim poziomie wynagrodzenia, przy czym wynagrodzenie, jakie – w pewnym sensie – zaproponował Pan przy okazji epidemii – 16750PLN za jeden etat, z wprowadzeniem mechanizmu waloryzacji, satysfakcjonowałby znaczną część z nich (jeżeli nie większość).
Prosimy o wyznaczenie terminu spotkania.
Z wyrazami szacunku
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy
Krzysztof Bukiel – przewodniczący Zarządu