Powierzenie lekarzom, którzy w umowie o pracę jako miejsce pracy mają wpisany określony oddział szpitalny, pracy na izbie przyjęć (czyli pracy niezgodnej z treścią umowy o pracę) wymaga zmiany umowy o pracę. Pracodawca może zmienić tę umowę albo w drodze porozumienia stron, na co musi uzyskać zgodę lekarza (OZZL rekomenduje tutaj brak zgody), albo za pomocą wypowiedzenia zmieniającego. Wyjątkowo pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę bez zmiany umowy o pracę na podstawie art. 42 ust. 4 kodeksu pracy, ale może to zrobić tylko na 3 miesiące w roku kalendarzowym.
Jeżeli praca w izbie przyjęć nie jest objęta programem specjalizacji, to skierowanie rezydenta na izbę przyjęć stanowi naruszenie przez pracodawcę umowy o pracę rezydenta. Jeżeli taka sytuacja miała miejsce proszę o informację celem podjęcia przez Zarząd OT OZZL – w uzgodnieniu z lekarzem – dalszych działań.
Informuję, że w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej odbyło się z mojej inicjatywy spotkanie z Prezesem Śląskiej Izby Lekarskiej dr n. med. Jackiem Kozakiewiczem z udziałem dr Katarzyny Wilk (delegatem Delegatury Tyskiej na Okręgowe Zjazdy Lekarzy, członkiem ORL w Katowicach, przewodniczącą Komisji ds. Przekształceń, Pracy i Płacy oraz Kontaktów ze Związkami Zawodowymi) oraz Pana Michała Kozika (radca prawny Śląskiej Izby Lekarskiej). Tematem spotkania była m.in. sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 1 w Tychach w tym sprawa powierzania lekarzom pracy w Izbie Przyjęć. Jednym z efektów tego spotkania jest zamieszczony w piśmie Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach „Pro Medico” (luty 2011) artykuł „Powierzanie lekarzowi pracy w izbie przyjęć” (w załączniku). Proszę o zapoznanie lekarzy z treścią tego artykułu.
Z up. Zarządu Regionu Śląskiego OZZL:
Maciej Niwiński – przewodniczący
Tel. +48 501 437 140
E-mail:
artykuły tutaj: