19 września 2017

 Bydgoszcz 20 września 2017 

 

Polska ochrona zdrowia pogrążona jest w kryzysie. Jest tak od lat, jednak mieliśmy nadzieję, że obecny rząd coś w tym zakresie zmieni. Niestety, idzie on w ślady swoich poprzedników i opiekę zdrowotną traktuje w sposób lekceważący. Wprowadza pozorne zmiany, nie robiąc tego, co potrzeba.

Młodzi lekarze, pełni ideałów, wchodząc w  ten system, dostają lodowaty prysznic. Sytuacja jest dramatyczna na wielu płaszczyznach: braki kadrowe, kolejki upokarzające chorego, skrajne niedofinansowanie lecznictwa. Praca ponad siły stała się dla pracowników medycznych normą.

Z powodu ideałów, którymi się kierują, medycy rezygnują ze snu, z odpoczynku, ze spędzania czasu
z własnymi dziećmi, byle tylko dopiąć grafik i byle tylko pacjent nie pozostał bez opieki. Nie możemy przecież przejść obojętnie obok wołających o pomoc chorych, którzy – podobnie jak my – są ofiarami niewydolnego systemu  oraz polityków za jego stan odpowiedzialnych. 

Młodzi lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Rezydentów OZZL powiedzieli dość! Nie ma zgody na umieranie naszych Koleżanek i Kolegów na dyżurach. Nie ma zgody na upokarzanie pacjenta przez system ochrony zdrowia. Nie ma zgody na całkowite rezygnowanie z własnego życia na rzecz „łatania dziur” w publicznej ochronie zdrowia. Nie ma też – w końcu – zgody na bezczynność władzy.

Po wykorzystaniu wszystkich możliwych ścieżek pokojowej debaty, Porozumienie Rezydentów OZZL, przy czynnym wsparciu innych pracowników ochrony zdrowia, zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych, zdecydowało się na bardziej radykalne kroki – protest głodowy. Nie jest to jeszcze forma najostrzejsza i ostateczna. Taką byłby strajk pracowników publicznej ochrony zdrowia w postaci zaprzestania pracy, co zawsze w jakimś stopniu uderza w pacjentów, a tego chcemy uniknąć.

Protest głodowy rozpocznie się dnia 02 października 2017r. Równolegle do niego będzie miała miejsce skoordynowana w skali całego kraju akcja oddawania krwi przez personel medyczny. Medycy uzupełnią świecące pustkami banki krwi, a jednocześnie skorzystają z przysługującego im ustawowo w dniu donacji dnia wolnego od pracy, czym zamanifestują swoją solidarność z osobami prowadzącymi protest głodowy oraz wyrażą swój własny sprzeciw wobec rzeczywistości, której częścią zmuszeni są być.

Protestem głodowym oraz masowym oddawaniem krwi personel medyczny zwraca uwagę na pogarszającą się od lat sytuację. To już naprawdę ostatni dzwonek na podjęcie zdecydowanych kroków. Czas zadbać o pacjentów i tych, którzy pracują dla ich dobra!

 Kolejny komunikat zostanie wydany 25.09.2017 r.

Porozumienie Rezydentów OZZL 

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • 13 czerwca 2024
 • Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia 23 maja 2024
 • FEMS – Europejska Federacja Lekarzy Etatowych 15 maja 2024
 • Kampania „Zatrzymaj mobbing” 7 maja 2024
 • Zjazd Porozumienia Rezydentów OZZL 13 kwietnia 2024
 • Trzy średnie krajowe od już! 23 marca 2024
 • Kobieta Rynku Zdrowia 11 marca 2024
 • Komisja Zdrowia Sejm RP 29 lutego 2024
 • 26 lutego 2024
 • 21 lutego 2024
 • Zobacz wszystkie