23 września 2016

 

Bydgoszcz dnia 23 września 2016r.

 

Komunikat prasowy

dotyczący manifestacji zawodów medycznych 24 września 2016 r.

Lekarze,  ratownicy medyczni, radioterapeuci, fizjoterapeuci, elektroradiolodzy, diagności medyczni, dietetycy, logopedzi, pielęgniarki, farmaceuci szpitalni i psychologowie kliniczni  walczą  o poprawę warunków pracy i  lepsze warunki leczenia dla pacjentów.

Po wielu miesiącach prób kontaktu z rządem, czerwcowej manifestacji  lekarzy rezydentów, która zgromadziła wiele tysięcy protestujących, tym razem wszyscy pracownicy ochrony zdrowia  wychodzą na ulice by zamanifestować swój sprzeciw wobec dramatycznie złych warunków pracy i leczenia pacjentów w Polsce. Przypominają, że ich praca to ogromna odpowiedzialność bo stawką jest ludzkie życie, które jest nisko wyceniane i bagatelizowane przez wszystkie kolejne rządy.

24 września 2016 roku w Warszawie odbędzie się manifestacja pracowników ochrony zdrowia organizowana przez powstałe w marcu  2016 roku Porozumienie Zawodów Medycznych.

Manifestacja jest kolejnym wyrazem sprzeciwu przeciwko ignorowaniu przez rząd spraw związanych z ochroną zdrowia. 

Rząd pracuje nad wieloma programami. Zapomina jednak o tym najważniejszym ratującym zdrowie i życie ludzi. Demografia jest bezwzględna. Starzejemy się, chorujemy a leczących i środków na ochronę zdrowia jest coraz mniej. Apelujemy o zmiany, które poprawią warunki leczenia, pozwolą nam spędzać czas przy pacjencie a nie dokumentacji, zagwarantują odpowiednią ilość personelu medycznego i potrzebnych procedur oraz godziwe wynagrodzenie za obarczone ogromną odpowiedzialnością i stresem ratowanie zdrowia i życia – mówi Roman Badach Rogowski – ratownik medyczny z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego. Najwyższy czas na program „Zdrowie +”  – dodaje Badach.

Protestujący przypominają, że sytuacja kadrowa w opiece zdrowotnej w Polsce jest dramatyczna.

W Polsce jest najmniej personelu medycznego na 1000 mieszkańców w całej Europie a będzie go jeszcze mniej bo medycy coraz częściej wyjeżdżają za granicę. Już dziś mamy tylko połowę pielęgniarek i 3/4 potrzebnych lekarzy, a przedstawicieli wielu innych zawodów, jak np. fizjoterapeutów, dietetyków, psychologów klinicznych  zatrudnia się w szpitalach tylko w ułamku tego, co jest potrzebne – z powodu braku środków.  – przypomina doktor Krzysztof Bukiel przewodniczący OZZL

Mamy za mało pracowników, którzy pracują wiele godzin za stawki nie pozwalające utrzymać rodziny.

Jesteśmy zmęczeni i przepracowani. Zarabiamy 14 zl za godzinę. Pracujemy  w tak długim wymiarze czasu, że to może  zagrażać  pacjentom. Chcemy zmian. Nie zmuszajcie nas do wyjazdu za granicę. Chcemy leczyć w Polsce – mówi Joanna Matecka z Porozumienia Rezydentów

Pracownicy ochrony zdrowia stowarzyszeni w Porozumieniu Zawodów Medycznych zapraszają wszystkich, którym los pacjentów i nasz nie jest obojętny, do przyłączenia się do manifestacji. Chcemy pokazać, że czas na Zdrowie plus dla nas i naszych pacjentów.

„Urzędnicy” nie zrzucajcie na nas winy za chory system ochrony zdrowia. Pacjenci pomóżcie nam walczyć o wasze zdrowie i życie. Pracodawcy ochrony zdrowia i dyrektorzy szpitali nie stójcie z boku obojętnie” – apelują pracownicy ochrony zdrowia.

Informacje techniczne:

Marsz rozpocznie się o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie  i ulicami stolicy przejdzie do Placu Konstytucji. Zakończenie przewidziane na godz. 15.00

Na pl. Zamkowym – początek Manifestacji PZM:  punkt dla mediów będzie na lewo od Kolumny Zygmunta – patrząc na plac od strony Krakowskiego Przedmieścia.

Na placu Konstytucji – finał Manifestacji PZM:  wejście dla mediów do strefy przeznaczonej dla reporterów i operatorów. Od strony MDM jest wejście na parking i tym wejściem będzie można wchodzić do strefy mediów. Od linii sceny po lewej stronie (patrząc ze sceny) zrobimy korytarz ogrodzony płotkami tak aby można było swobodnie wnieść sprzęt reporterski (kamery, statywy).

Czym jest Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) ?

Porozumie Zawodów Medycznych – powstała na bazie Porozumienia Związków Zawodowych Zawodów Medycznych koalicja na rzecz poprawy warunków pracy, zatrudnienia i leczenia w ochronie zdrowia w Polsce. PZM zrzesza przedstawicieli praktycznie wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

Postulaty protestujących

 • Zwiększenie przeznaczanych przez państwo środków na opiekę zdrowotną z obecnych 4,38% PKB (jeden z najniższych odsetków w Europie) do  zapowiadanych  przez obecnie rządzących  co najmniej – 6,8 % (a co za tym idzie więcej dostępnych procedur medycznych i godziwe wynagradzanie zawodów medycznych)
 • Zmniejszenie biurokracji, która sprawia, że więcej czasu musimy spędzać przy wypełnianiu dokumentacji niż przy pacjencie
 • Przestrzeganie prawa pracy w szpitalach i poradniach (przestrzeganie godzin pracy, odpowiednia ilość personelu medycznego)
 • Uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia (jednoznaczne uregulowanie warunków pracy i wynagrodzeń w ochronie zdrowia)

W imieniu PZM

Katarzyna Pikulska – przewodnicząca manifestacji 

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • 13 czerwca 2024
 • Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia 23 maja 2024
 • FEMS – Europejska Federacja Lekarzy Etatowych 15 maja 2024
 • Kampania „Zatrzymaj mobbing” 7 maja 2024
 • Zjazd Porozumienia Rezydentów OZZL 13 kwietnia 2024
 • Trzy średnie krajowe od już! 23 marca 2024
 • Kobieta Rynku Zdrowia 11 marca 2024
 • Komisja Zdrowia Sejm RP 29 lutego 2024
 • 26 lutego 2024
 • 21 lutego 2024
 • Zobacz wszystkie