8 października 2023
Dlaczego wprowadzenie norm minimalnego zatrudnienia w przeliczeniu na pacjenta, odciążenie lekarzy z ciężaru biurokracji i zadbanie o zdrowie medyka jest tak ważne ❓
🎤 Przeczytajcie, co na ten temat mówiono podczas Protestu Lekarzy W Ochronie Zdrowia Pacjenta:
💬„Chcemy mieć ustawowo wprowadzone normy minimalnego zatrudnienia dla lekarzy, które będą gwarantowały zabezpieczenie w kadrę specjalistyczną na danym oddziale czy w poradni, w przeliczeniu na pacjenta.
Wprowadzenie ich i zniesienie wieloetatowości będzie skutkowało mniejszym obciążeniem pracą, mniejszym stresem, mniejszą ilością zdarzeń niepożądanych a przede wszystkim pozwoli lekarzom na holistyczne podejście do pacjenta.
Chcemy traktować pacjentów po partnersku, ale na to musimy mieć czas.
Chcemy zagwarantować pacjentom odpowiednią jakość leczenia i bezpieczeństwo.”
~ mówiła lek. Grażyna Cebula-Kubat, przewodnicząca OZZL
💬“2 lekarzy na 300 osób, czyli 1 lekarz na 150 pacjentów.
Tyloma osobami opiekuje się lekarz na dyżurze w jednospecjalistycznym szpitalu psychiatrycznym.
Wyobraźcie sobie, że dwie z tych 150 osób w tym samym momencie ma stan nagłego zagrożenia życia. Lekarz ma wybierać? ” ~ mówiła lek. Julia Pankiewicz, koordynatorka ds. Praw Kobiet i Walki z Dyskryminacją w Mazowieckim Oddziale OZZL
💬“250 chorych, izba przyjęć i ja jedna. Bez laboratorium, bez TK, bez sprawnego sprzętu reanimacyjnego. Czy wiecie, że lepiej mieć obrzęk płuc na ulicy niż w szpitalu psychiatrycznym? Karetka systemu nie dojedzie, bo szpital, a w szpitalu 1 lekarz dyżurny, zwykle rezydent.
Decydenci! Wprowadźcie jasne zasady, wprowadźcie bezpieczeństwo, a ja wtedy wrócę do szpitala. Obiecuję.” ~ mówiła lek. Kamila Benio, przewodnicząca krajowej komisji rewizyjnej OZZL
💬“Jeden lekarz nie jest w stanie dobrze się zajmować tyloma pacjentami, ale czasami nie ma wyjścia, kiedy koledzy są chorzy, na urlopach, bądź szkoleniach.
I ciągniemy ten system jakoś do przodu, ze szkodą dla siebie i chorych, mimo że wcale tego nie chcemy.
Chcemy mieć czas dla każdego pacjenta i nie być przy tym wypalonym. Chcemy, żeby każdy otrzymał opiekę, na taką, jaką zasługuje.
Dlatego tak ważne są normy zatrudnienia, o które walczymy” ~ mówiła lek. Natalia Sot-Muszyńska, sekretarz ZK OZZL