19 marca 2019

Pacjenci w kolejkach i lekarze na dyżurach umierają. Rządzący opamiętajcie się!

 OZZL billboard CCP 600x300 small

W ślad za ostatnimi wydarzeniami jakim były kolejna śmierć lekarza na dyżurze, długa batalia o godność bydgoskiego lekarza doktora Bartosza Fiałka, poniżanego przez dyrektora oraz ogłoszony przez rząd program, w którym zabrakło jakiegokolwiek słowa o ochronie zdrowia, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy rozpoczyna akcję społeczną pod hasłem „Nie dla poniżania pacjentów i lekarzy”.

Codziennie w polskich szpitalach lekarze na pierwszej linii frontu walczą o życie i zdrowie pacjentów. Często są przemęczeni, wypaleni zawodowo, bywają niemili dla pacjenta. Nikt nie ma jednak świadomości z czego to zazwyczaj wynika i z czym muszą się zmagać  ze strony pacjentów i własnych placówek ochrony zdrowia. Fatalna organizacji pracy, brak miejsc dla pacjentów, brak środków. Mogą liczyć na słuszne wysokie oczekiwania pacjentów, ale nie mogą liczyć na żadne wsparcie tych, którzy zarządzają ich pracą i systemem ochrony zdrowia. Udowodniły to ostatnie wydarzenia w szpitalu w Bydgoszczy, gdzie miał miejsce głośny spór pomiędzy szefem Oddziału Terenowego OZZL Bartoszem Fiałkiem a dyrektorem ds. lecznictwa dotyczący warunków pracy i zatrudnienia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, którego zwieńczeniem było poniżanie i zastraszanie lekarza. Dzięki interwencji OZZL sytuacja ulega stopniowej poprawie, jednak przykład szpitala w Bydgoszczy jest  powszechnym zjawiskiem w wielu jednostkach publicznej ochrony zdrowia w Polsce.

Mimo, że opublikowane niedawno wyniki Raportu badania Ariadna udowodniły, że jeśli pytani sprawowaliby władzę to w pierwszej kolejności zajęliby się poprawą działania ochrony zdrowia, to rządzący w swoim najnowszym programie nie uwzględnili w ogóle tego obszaru. Kiedy ponad rok temu w czasie głośnego protestu lekarzy rezydentów, prowadzonego pod egidą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, protestujący domagali się szybkiego i odpowiedniego wzrostu nakładów na leczenie, usłyszeli znane skądinąd słowa: „pieniędzy po prostu nie ma i nie będzie” (na ochronę zdrowia) wcześniej niż w roku 2025. Dzisiaj okazuje się, że pieniądze są, tylko leczenie Polaków nie jest priorytetem rządu. Trzeba mieć świadomość, że niedobór środków na publiczną ochronę zdrowia to nie to samo, co brak środków na połączenia autobusowe czy wyprawkę dla ucznia. Tutaj brak pieniędzy przelicza się wprost na ludzkie cierpienie, a niekiedy utratę życia. Można łatwo wyliczyć, że kilkanaście tysięcy Polaków umiera w kolejkach każdego roku (choć mogłoby żyć) tylko dlatego, że rządzący mają inne priorytety niż ochrona zdrowia. Złe warunki pracy przekładają się, niestety, także na nas – pracowników systemu. Kilka tygodni temu media doniosły o kolejnym zgonie naszego kolegi, w czasie pełnienia dyżuru. Pomijając wszelkie inne okoliczności, że sam chciał, że był na kontrakcie, nie można nie zauważyć, że miał tylko 39 lat! Śmierć naszego kolegi wpisuje się w ciąg chyba już kilkunastu zgonów w pracy lekarzy w ostatnich latach. Chyba już czas, by powiedzieć: dość!

Apelujemy do Rządzących – Pana Premiera i Pana Prezesa PiS i wszystkich zarządzających w ochronie zdrowia – OPAMIĘTAJCIE SIĘ! Pacjenci w kolejkach i lekarze na dyżurach umierają. Naprawę publicznej ochrony zdrowia zacznijcie traktować w sposób poważny, co musi oznaczać radykalny i szybki wzrost nakładów na ten cel i określenie spójnego programu zmian, z uwzględnieniem usprawiedliwionych oczekiwań wszystkich uczestników systemu. Apelujemy o podjęcie poważnego dialogu z tymi, którzy na co dzień służą polskim pacjentom i walczą z trudnościami wywołanymi nieodpowiedzialnością kolejnych rządów: z przedstawicielami pracowników ochrony zdrowia, dyrektorami szpitali, przedstawicielami organów założycielskich, organizacjami pracodawców ochrony zdrowia, pacjentami.

Od 18 marca  w okolicach szpitali największych polskich miast pojawią się billborady z apelem OZZL: Pacjenci w kolejkach i lekarze na dyżurach umierają. Rządzący opamiętajcie się.

Przedstawiciele oddziałów terenowych OZZL przygotują listy otwarte do władz regionalnych, rektorów i dyrektorów, którzy na ich terenie odpowiadają za ochronę zdrowia.

W mediach społecznościowych wystartuje specjalna strona poparcia dla apelu o opamiętanie w ochronie zdrowia.

Jeśli nasze apele nie poskutkują za kilkanaście tygodni zaplanujemy ogólnopolski protest w którym poprosimy o wsparcie wszystkich pacjentów.

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • Trzy średnie krajowe od już! 23 marca 2024
 • Kobieta Rynku Zdrowia 11 marca 2024
 • Komisja Zdrowia Sejm RP 29 lutego 2024
 • 26 lutego 2024
 • 21 lutego 2024
 • IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych 5 lutego 2024
 • 26 stycznia 2024
 • 25 grudnia 2023
 • 15 grudnia 2023
 • About us 8 grudnia 2023
 • Zobacz wszystkie