30 października 2020

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

 

Codziennie mierzymy się z realiami świata w pandemii. Dotykają nas bezpośrednio problemy pacjentów covidowych oraz tych, którzy chorują na inne choroby, a o których system zapomniał i których miejsca są po prostu przesuwane w inne obszary. Codziennie musimy podejmować dramatyczne decyzje o czyimś życiu, a w tym czasie decydenci szukając winnych swoich zaniedbań bawią się nami i pacjentami tak jak im wygodnie. Raz ogłaszają podwyżki dla medyków, raz się z nich wycofują. Raz obwieszczają wiele nowych miejsc w szpitalach, aby potem okazało się, że to tylko łóżka. Jesteśmy straszeni i rozgrywani. Próbuje się nas obciążać aktualną sytuacją, pokazywać z jak najgorszej strony i winić za panujący bałagan.

Nie dajmy się poróżnić i sprowokować. Powiedzmy wprost. Zostaliśmy oszukani.

Raz się nam daje raz zabiera, robiąc przy okazji złudne wrażenie, że jesteśmy świetnie opłacani i wzbogacimy się na tej sytuacji.
Oszukano nas, gdyż wbrew obietnicom nie przygotowano dla nas zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej ani też w środki i zasoby pozwalające na efektywne leczenie pacjentów takie jak chociażby szybkie testy COVID 19, czy równoległy system stworzony dla pacjentów covidowych.
Oszukano nas, bo do dziś nie mamy żadnych jednoznacznych systemów i procedur organizacyjnych postępowania w tak krytycznej sytuacji. Każdy ośrodek tworzy je sobie sam a system wymiany informacji nie działa.
Oszukano nas i z ofiary chce się z nas zrobić kata. Pokażmy, że widzimy co się dzieje, że mamy świadomość prowadzonej gry, której ceną jest życie nasze i naszych pacjentów. Pokażmy, że mimo wszystko, tylko dzięki nam jeszcze to wszystko się trzyma. Pokażmy to co robimy każdego dnia.
Pokażmy, że leczymy mimo wszystko. Pokażcie zdjęcia z hasłem #LeczęMimoWszystko z waszych dyżurów, umieśćmy sobie tą nakładkę na zdjęciach profilowych. Polacy powinni wiedzieć, że akurat my jesteśmy z nimi. Leczymy i organizujemy, łatamy dziury systemu, mimo że powinno się nam stworzyć takie warunki, w których będziemy mogli leczyć nie zastanawiając cię skąd wziąć nowe łóżko, gdzie pożyczyć test i gdzie kupić sobie odzież ochronną.
Leczymy mimo wszystko, ale mamy oczy szeroko otwarte, widzimy winnych a ofiary tego bałaganu często odchodzą na naszych rękach. W ich intencji w poniedziałek zaduszny spotkajmy się o 7.45 przed wszystkimi placówkami ochrony zdrowia i zapalmy znicze. Białe za medyków a czerwone za pacjentów, którzy pandemię i zamieszanie z nią związane przypłacili życiem. Ludzi, którzy zmarli na COVID i na inne choroby o których w tym czasie zapomniano.

#LeczymyMimoWszystko.

 

LeczymyMimoWszystko

Niech wszyscy o tym wiedzą a politycy przestaną nas oszukiwać.

Piotr Watoła – Wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego OZZL
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy