7 grudnia 2011

 

Bydgoszcz dnia 07 grudnia 2011r

 

Kto za co odpowiada

 

Oświadczenie ZK OZZL

w sprawie odpowiedzialności lekarzy za wypisywane leki

 

 

Zarząd Krajowy OZZL stanowczo sprzeciwia się oskarżeniom formułowanym przez niektórych przedstawicieli NFZ i MZ, że lekarze, którzy nie chcą – przy wypisywaniu recept – odnosić się do kwestii refundacji,  uciekają od odpowiedzialności za swoje decyzje.  

 

ZK OZZL protestuje też przeciwko fałszywej tezie popularyzowanej przez przedstawicieli rządu i NFZ, że wypisywanie recepty przez lekarza jest „równoważne z wypisaniem czeku” i decyduje o uruchomieniu pieniędzy publicznych przeznaczonych na refundację.

 

Prawda jest taka:

 

Pieniądze publiczne, przeznaczone na refundację leków są uruchamiane dopiero wtedy,  gdy spełni się dwa warunki: 1. Zostanie wypisany lek na recepcie, 2.Zostanie zweryfikowane prawo chorego do refundacji i określony stopień tej refundacji.

 

Wypisanie leku na recepcie jest zadaniem lekarza, bo to , jaki lek zostanie wypisany zależy od potrzeb zdrowotnych chorego i tylko lekarz może je właściwie ocenić. Decyzja lekarza zależy od stanu zdrowia pacjenta, a nie od jego uprawnień do refundacji. Zatem recepta wypisana przez lekarza nie jest jeszcze „czekiem” a lekarz nawet nie wie czy kiedykolwiek się ona stanie.

 

Weryfikacja prawa chorego do refundacji oraz określenie stopnia refundacji należy do aptekarza albo do ubezpieczyciela. Ich decyzje ( w istocie – finansowe) zależą bowiem  od uprawnień pacjenta, a nie od stanu jego zdrowia (jak decyzje lekarza).  Dopiero wtedy, gdy decyzja o refundacji jest pozytywna – recepta staje się „czekiem”.

 

Lekarze nie sprzeciwiają się wykonywaniu swojego zadania: wypisywania odpowiednich leków w odpowiedniej sytuacji, a jedynie bronią się przed zadaniem, które do nich nie należy (orzekaniem o refundacji za lek)  i do wypełnienia którego nie mają ani kompetencji, ani narzędzi, ani czasu.

 

Lekarze nie uciekają również przed odpowiedzialnością za to jakie leki wypisują, ale nie godzą się na to, żeby o słuszności zastosowania danego leku decydował arbitralnie kontroler  NFZ i karał lekarza zanim sąd w szczegółowym procesie i przy udziale biegłych zdecyduje, czy rzeczywiście lekarz popełnił błąd.  Jak wskazuje doświadczenie i co potwierdził niedawno Sąd Najwyższy (wyrokiem z 2 grudnia 2011 r. -sygn. III CSK 76/11) rzeczywiste względy medyczne, które lekarz jest zobowiązany brać pod uwagę  w pierwszej kolejności,  nierzadko nie są uwzględniane, a nawet zrozumiane przez kontrolerów NFZ.

 

Zarząd Krajowy OZZL

 

Krzysztof Bukiel – przewodniczący Zarządu

 

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia 23 maja 2024
 • FEMS – Europejska Federacja Lekarzy Etatowych 15 maja 2024
 • Kampania „Zatrzymaj mobbing” 7 maja 2024
 • Zjazd Porozumienia Rezydentów OZZL 13 kwietnia 2024
 • Trzy średnie krajowe od już! 23 marca 2024
 • Kobieta Rynku Zdrowia 11 marca 2024
 • Komisja Zdrowia Sejm RP 29 lutego 2024
 • 26 lutego 2024
 • 21 lutego 2024
 • IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych 5 lutego 2024
 • Zobacz wszystkie