4 listopada 2023
Niedawno Adrian Zandberg wypowiedział się o tym, kto ma objąć Ministerstwo Zdrowia: – „W Razem jesteśmy zwolennikami 8 proc. PKB na zdrowie. Marcelina Zawisza na pewno nie uchylałaby się od wzięcia odpowiedzialności za zdrowie w takiej sytuacji. Bez tej realnej gwarancji, oczywiście nie – powiedział Zandberg.”
📢 Cieszymy się, że politycy wydają się słuchać głosu środowiska lekarzy, ponieważ właśnie przekazanie 8% PKB na ochronę zdrowia było jednym z naszych postulatów na Proteście Lekarzy W Ochronie Zdrowia Pacjentów.
🚨Jednocześnie chcielibyśmy zaznaczyć, że alokacja tych środków to warunek konieczny, ale nie wystarczający sam w sobie, do poprawy aktualnego systemu. Istnieją inne kwestie, które również wymagają uwagi i działania. Należy przede wszystkim uszczelnić i naprawić aktualny system, aby te pieniądze nie trafiły w próżnię.
Konieczna jest reorganizacja systemu, zrobiona kompleksowo, biorąca pod uwagę pacjentów i lekarzy oraz przeprowadzona w konsultacji ze środowiskiem medyków. To ona musi być priorytetem, aby dofinansowanie ochrony zdrowia faktycznie przyniosło oczekiwane skutki❗️
Ważne jest, aby kompleksowo rozważyć te kwestie i opracować rozwiązania, które uwzględnią cały kontekst.✅