5 stycznia 2008

Opinia prawna wynagrodzenie za czas 11 godz. odp. 05.01.08r..doc Opinia prawna wynagrodzenie za czas 11 godz. odp. 05.01.08r..doc

Generalnie, za czas wypoczynku przyznawany bezpośrednio po dyżurze wynagrodzenie nie przysługuje. Nie oznacza to jednak, ze jest to zawsze czas nie płatny. Wszystko zależy od organizacji pracy, a zwłaszcza od tzw. systemu pracy.

Podamy konkretny przykład:

Poniedziałek – lekarz pracuje swoją „dniówkę” od 8 do 14.35 i zostaje na dyżurze do godziny 8 następnego dnia, po czym idzie – we wtorek –  na przysługujące mu zaraz po dyżurze „wolne” (11 godzinny czas odpoczynku).

Pytania są następujące: 

1.Czy za wtorek lekarz otrzyma wynagrodzenie ? 

2.A może będzie musiał we wtorek przyjść do pracy po 11 godzinach odpoczynku (godz. 19) i wypracować swoją dniówkę ?

3. A może pierwsze siedem godzin 35 minut z dyżuru w poniedziałek, będzie zaliczone jako „odpracowanie” dniówki za wtorek i wynagradzane wg normalnych stawek, a dopiero reszta godzin z tego dyżuru będzie traktowana jako nadgodziny?

Odpowiedź jest następująca:

Rozstrzygający będzie tzw. system czasu pracy w jakim pracuje dany lekarz (i dodatkowo harmonogram pracy). Jeżeli lekarz pracuje w tzw. systemie podstawowym (i nie na zmiany), czyli przychodzi codziennie do pracy o tej samej godzinie i wychodzi z niej po wykonaniu normy dobowej 7 godz. 35 minut ( a tak jest jak dotąd w ogromnej większości szpitali), to:

Lekarz, który w poniedziałek po swojej dniówce został na dyżurze, będzie miał cały ten dyżur zaliczony i zapłacony jak praca w godzinach nadliczbowych, po dyżurze we wtorek pójdzie do domu, aby wykorzystać przysługujące mu 11 godzin odpoczynku i już nie będzie musiał iść we wtorek do pracy, bo ?nie zmieści się ? w harmonogramie godzin w jakich pracuje. Jednak otrzyma za wtorek normalne wynagrodzenie ( w istocie otrzyma normalne, nie obniżone wynagrodzenie miesięczne, niezależnie od tego ile faktycznie godzin przepracował). Takie rozwiązanie wynika z podstawowej zasady kodeksu pracy, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę, nawet jeżeli nie pracował, gdy to niepracowanie wynikało z winy pracodawcy np. ze złej organizacji pracy, również czasu pracy. W omawianym przykładzie należy przyjąć, że pracodawca źle zorganizował czas pracy, stosując taki system i harmonogram pracy.

Inaczej rzecz się może mieć, gdy lekarz będzie pracował w systemie równoważnego czasu pracy. Wówczas możliwy jest taki rozkład czasu pracy, że jednego dnia lekarz pracuje np. 8 godzin innego 12 a jeszcze innego 4 lub w ogóle. Konieczne jest jednak, aby w okresie rozliczeniowym (który trwa najczęściej miesiąc, wyjątkowo do 4 miesięcy) przeciętny czas pracy nie przekroczył normy 37godz. 55 minut – tygodniowo.  Wówczas możliwe jest takie ułożenie harmonogramu pracy lekarza, że akurat w tym dniu, gdy lekarz ma ?dyżur? jego dzień pracy wynosi 12 godzin ( więcej nie może), dopiero po tych 12 godzinach zaczynają się liczyć ?nadgodziny?, a następnego dnia lekarz ma przewidziane w swoim harmonogramie  ?wolne?, które akurat pokrywa się z 11 godzinnym odpoczynkiem ?po dyżurze), albo ma przewidzianą pracę w późniejszej porze, i w zmniejszonej ilości godzin, aby zdążył do pracy po wykorzystaniu 11 godzinnego czasu odpoczynku (np. na godz. 20 na 4 godziny). Wtedy ? faktycznie ? okres odpoczynku po dyżurze nie będzie płatny.

Co należy zatem zrobić aby dyrektor Cię nie zwiódł? Po pierwsze sprawdzić regulamin pracy szpitala (lub układ zbiorowy jeżeli jest w szpitalu). Jeżeli w regulaminie nie ma zapisanego, że lekarzy obowiązuje (lub może obowiązywać) system równoważnego czasu pracy, to znaczy, że musisz pracować codziennie 7 godzin 35 minut w godzinach stałych i jeżeli po dyżurze 11 godzin należnego odpoczynku wypadnie akurat w takim czasie, gdy normalnie byś pracował, to te 11 godzin będą ?płatne?. Aby to zmienić dyrektor musi najpierw wprowadzić system równoważnego czasu pracy dla lekarzy, co wymaga określonych procedur i czasu patrz: http://www.kadryonline.pl/czas_pracy.php?go=czas70 .

sporządził K. B.

Oficjalna opinia prawna na ten temat :  Opinia prawna wynagrodzenie za czas 11 godz. odp. 05.01.08r..doc Opinia prawna wynagrodzenie za czas 11 godz. odp. 05.01.08r..doc

popatrz tez: http://www.kadryonline.pl/czas_pracy.php?go=czas8_2 

Najnowsze

 • 17 sierpnia 2023
 • Zjazd Porozumienia Rezydentów OZZL 13 kwietnia 2024
 • Trzy średnie krajowe od już! 23 marca 2024
 • Kobieta Rynku Zdrowia 11 marca 2024
 • Komisja Zdrowia Sejm RP 29 lutego 2024
 • 26 lutego 2024
 • 21 lutego 2024
 • IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych 5 lutego 2024
 • 26 stycznia 2024
 • 25 grudnia 2023
 • 15 grudnia 2023
 • Zobacz wszystkie