26 września 2007

Wzywamy Pana  do natychmiastowego zwiększenia wyceny świadczeń, finansowanych przez NFZ

List Otwarty

 

Bydgoszcz dnia 26 września 2007r.

 
 

Pan

Andrzej Sośnierz

Prezes NFZ

 
 

Szanowny Panie Prezesie,

 

Wzywamy Pana do natychmiastowego zwiększenia wyceny świadczeń, finansowanych przez NFZ i udzielanych ubezpieczonym przez polskie szpitale i przychodnie. 

 

Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystując swoją podwójnie monopolistyczną pozycję ? wobec pacjentów i wobec świadczeniodawców (szpitali i przychodni), stosuje ? z pełną świadomością – wyzysk ekonomiczny wobec szpitali, przychodni, lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu medycznego. Wskutek tego zadłużają się szpitale, spada jakość świadczeń zdrowotnych, wydłużają się kolejki, lekarze i pielęgniarki emigrują lub zwalniają się z pracy. 

 

Od ponad roku słyszymy o nadzwyczajnych dodatkowych pieniądzach na koncie NFZ (kilka miliardów złotych), od miesięcy słyszmy o niespotykanym wzrośnie nakładów na ochronę zdrowia w ostatnich dwóch latach, kilka tygodni temu usłyszeliśmy zapowiedź złożoną przez Premiera i Ministra Zdrowia, że nakłady na służbę zdrowia w przyszłym roku wzrosną o 11 mld złotych.

 
Dlaczego zatem wycena świadczeń zdrowotnych pozostaje od lat na tym samym poziomie.
 

Kto chce doprowadzić do ruiny polskie szpitale?

Kto chce pozbawić Polaków możliwości leczenia?

Kto chce aby polscy lekarze leczyli Anglików, Szwedów, Holendrów, Hiszpanów, Belgów, Irlandczyków ? tylko nie Polaków. 

 

Najważniejszym elementem leczenia jest ludzka praca: lekarza, pielęgniarki, położnej, technika medycznego. Bez ich pracy, bez ich wiedzy, bez nich samych ? najlepszy sprzęt ma wartość złomu, a najlepszy szpital jest jedynie ? słabej jakości ? hotelem.

 

Dzisiaj, prawie 70 szpitali w Kraju stoi przed groźbą zamknięcia z powodu tego, że lekarze, pracownicy tych szpitali, ludzie wolni ? zrezygnowali z pracy.  Dlaczego Pan na to nie reaguje ? Dlaczego politycy wydają setki milionów złotych na bilbordy, telewizyjne spoty, wzajemne opluwanie się, a nie interesują się zdrowiem Polaków.

 

Jeśli wierzy Pan w zapowiedź zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, ogłoszoną przez Premiera i Ministra Zdrowia, którzy powołali Pana na stanowisko Prezesa NFZ ? wzywamy Pana do natychmiastowego podniesienia wyceny świadczeń przez NFZ. Pieniędzy na to przecież starczy.  Jeśli Pan wierzy.

 

W imieniu Zarządu Krajowego OZZL

Krzysztof Bukiel ? przewodniczący Zarządu