28 maja 2007

Oświadczenie sprzed spotkania z wicepremierem Gosiewskim

Bydgoszcz/Stargard Szczeciński 28 maja 2007r

 

 

 

Oświadczenie

 

 

 

W związku z uporczywie powtarzaną przez premiera Jarosława Kaczyńskiego tezą, iż podwyżki płac dla lekarzy są w tym roku niemożliwe, bo nie ma na to pieniędzy i wymagana byłaby nowelizacja budżetu, Zarząd Krajowy OZZL przypomina, iż OZZL wyszedł z kompromisową propozycją aby pieniądze na podwyżki dla lekarzy pochodziły z nadzwyczajnego i nieplanowanego zwiększenia przychodów NFZ w kwocie 1 mld złotych.

Te pieniądze są, co potwierdzili już i wiceminister zdrowia pan Bolesław Piecha i prezes NFZ pan Andrzej Sośnierz. Zatem nie brak pieniędzy, ale brak woli jest powodem, dla którego Premier odmawia podwyżek dla lekarzy w tym roku.

Tymczasem dla OZZL podwyżki przyznane w tym roku (od 1 października) w postulowanej kwocie, są jedyną realną gwarancją zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia ze środków publicznych do 5% PKB w roku przyszłym. W żadne inne obietnice, nie poparte finansowym zaangażowaniem trudno nam uwierzyć po 16 letnich doświadczeniach z kolejnymi Rządami.

Podpisanie porozumienia o podwyżkach dla lekarzy od 1 października br, epowinno zapoczątkować intensywną pracę zespołu ekspertów związanych z OZZL i ekspertów rządowych w sprawie szczegółowego programu zmian w systemie opieki zdrowotnej w Polsce, aby wzrost finansowania oznaczał nie tylko wzrost wynagrodzeń personelu medycznego, ale także poprawę efektywności szpitali i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Wzywamy Rząd do porzucenia konfrontacyjnej retoryki i do podjęcia rzeczowych, dwustronnych negocjacji.

 

 

 

Krzysztof Bukiel – przewodniczący ZK OZZL