Treść listu poniżej:
Upokorzony pracownik medyczny, to upokorzony pacjent.
List otwarty do Pani Premier RP i Prezesa PiS
Bydgoszcz dnia 23 czerwca 2016r.
Pani
Beata Szydło
Prezes Rady Ministrów RP
Pan
Jarosław Kaczyński
Prezes Prawa i Sprawiedliwości
Szanowna Pani Premier,
Szanowny Panie Prezesie,
21 czerwca br. w czasie posiedzenia zespołu trójstronnego ds. ochrony zdrowia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił projekt ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Zgodnie z sugestiami związków zawodowych, minimalne pensje dla poszczególnych grup zawodowych mają być skorelowane z „przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w gospodarce narodowej”. Będą one stanowiły iloczyn tego wynagrodzenia i wskaźnika ustalonego dla poszczególnych grup zawodowych. W odpowiedniej tabeli minister przedstawił te grupy i przyporządkowane im wskaźniki.
Pracownicy służby zdrowia długo czekali na ten projekt. Problem niskich płac personelu medycznego jest bowiem nierozwiązany od wielu lat. Jednak to, co przedstawił minister zdrowia spowodowało u pracowników niedowierzanie i poczucie głębokiego upokorzenia. Jako związek zawodowy lekarzy nie będziemy odnosić się do propozycji wynagrodzeń innych zawodów. Zrobią to na pewno odpowiednie organizacje. Chcemy odnieść się wyłącznie do pensji lekarskich.
Minister zdrowia zaproponował aby docelowa (!) wysokość minimalnej płacy dla lekarza specjalisty (w praktyce – lekarza z co najmniej 10 letnim stażem) wynosiła 1,23 „przeciętnego wynagrodzenia”. Wskaźnik ten ma być osiągnięty za 5 lat. Przez ten czas pozostanie „zamrożona” wartość „przeciętnego wynagrodzenia”, do którego odnosi się wskaźnik, nawet gdyby faktyczne „przeciętne wynagrodzenie” wzrosło (co – oczywiście – nastąpi). Lekarz bez specjalizacji ma zarabiać docelowo 1,02 obecnego „przeciętnego wynagrodzenia”. Zatem – zgodnie z propozycją ministra zdrowia – w roku 2021 minimalna pensja lekarza specjalisty ma wynosić 4800 zł brutto a lekarza rezydenta – 3980 zł brutto.
Trudno proponowaną pensję lekarza specjalisty nazwać „bardzo dobrą” albo „bardzo wysoką”, a lekarza rezydenta – „dobrą” lub „wysoką”. A przecież wszyscy pamiętamy, że Pan Prezes PiS wypowiadał się wielokrotnie o tym, że docenia lekarzy i że powinni oni bardzo dobrze zarabiać. Takie słowa padły np. w Turku 28.09 2013 r. : „Ja chcę mocno podkreślić lekarze powinni zarabiać bardzo dobrze, dobrze jeżeli chodzi o młodych, a bardzo dobrze jeżeli chodzi o tych doświadczonych (…) bo to jest bardzo trudny, bardzo odpowiedzialny zawód do którego się trzeba bardzo długo przygotowywać i my to szanujemy.” Pamiętamy również słowa z expose Pani Premier: „W pełni doceniam rolę lekarzy i jestem przekonana, że powinni być oni wysoko i bardzo wysoko nagradzani”
W związku z powyższym prosimy o odpowiedź: czy propozycja ministra zdrowia jest faktycznie propozycją obecnego rządu i partii, która ten rząd tworzy? Czy przytoczone wyżej słowa Pani Premier i Pana Prezesa nie mają już żadnej wartości?
Ministerialny projekt musi budzić zdziwienie również i z tego powodu, że jego realizacja spowodowałaby oczywistą dyskryminację lekarzy wobec innych zawodów, finansowanych ze środków publicznych, których pensje regulowane są w sposób ustawowy, a które są porównywalne do zawodu lekarza jak np. oficerowie wojska i policji, sędziowie, prokuratorzy.
Obawiamy się, że problemy publicznej ochrony zdrowia są niedoceniane przez obecny rząd. Chociaż Pani Premier nie raz deklarowała, że dobro polskiego pacjenta jest dla rządzących priorytetem, to jednak brzmi to niewiarygodnie, gdy w taki sposób traktuje się pracowników medycznych, jak zrobił to minister zdrowia w projekcie ustawy o minimalnych płacach. Lekceważony i upokorzony lekarz (pielęgniarka, technik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta), to lekceważony i upokorzony pacjent. Apelujemy do Pani Premier i do Pana Prezesa PiS o spotkanie z przedstawicielami OZZL i innych związków zawodowych, skupiających pracowników medycznych w celu konstruktywnego rozwiązania problemu wynagrodzeń w publicznej służbie zdrowia. Alternatywą będzie pogłębiający się chaos w tej dziedzinie.
Przesyłamy wyrazy szacunku
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy
Krzysztof Bukiel – przewodniczący Zarządu