w sprawie Woj. Szpitala Specjalistycznego w Lublinie
Lublin, dn.12.01.2009 r.
Stanowisko ZRZL OZZL
w sprawie wygaśnięcia z dniem 31.12.2008 r. aneksów do umów o pracę
w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Al. Kraśnicka 100
W świetle obowiązującego prawa pracy w w/w szpitalu i ustawy o związkach zawodowych, OT OZZL przy Woj. Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie al. Kraśnicka 100 nie ma żadnych podstaw, aby godzić się na obniżenie obecnie obowiązującego wynagrodzenia zasadniczego brutto lekarzy, na stanowiskach pracy.
Jedynym słusznym żądaniem w świetle obecnie obowiązujących stawek tego wynagrodzenia jest zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego brutto (do wysokości porównywalnych z wynagrodzeniami w szpitalach o podobnej referencyjności tj. Biała Podlaska czy też Zamość JPII).
Stwierdzam, że prowadzona nagonka na środowisko lekarskie, związana z nie wyrażaniem zgody na obniżenie obecnie obowiązującego wynagrodzenia zasadniczego, nie znajduje żadnego przyzwoitego wytłumaczenia, poza tym, że jest skierowana w celu wyzwolenia prymitywnych instynktów w społeczeństwie i odwrócenia uwagi pacjentów od najistotniejszego obecnie problemu,rażąco niskiej wyceny punktu w ramach JPG(51 zł).
Żałosne jest, że pozostałe związki zawodowe wyrażają swoją zgodę na obniżenie wynagrodzeń pod warunkiem, że lekarze zgodzą się na obniżenie obecnych wynagrodzeń.
Wnioski:
1. Lekarze powinni żądać bezwzględnie podwyższenia obecnie obowiązujących wynagrodzeń zasadniczych brutto.
2. Pozostałe związki zawodowe nie powinny wyrażać zgody na obniżanie swoich i tak niskich wynagrodzeń. Taka zgoda nie daje żadnej gwarancji na przyszłość, wobec instrumentów prawa jakimi dysponuje Dyrekcja .
3. Wszystkie organizacje związkowe powinny rozpocząć działania zmierzające do wzrostu wyceny punktu w ramach JGP i zobowiązać Dyrekcję do renegocjacji kontraktu w ramach prowadzonej akcji protestacyjnej.
Antoni Rybka
Przewodniczący ZRZL OZZL