O nas Sprawy organizacyjne Poczta do ZK OZZL Archiwum
Aktualności
Konferencje prasowe
Opinie prawne
Publicystyka


Redakcja BIP

Bydgoszcz dnia 17 maja 2006r

APEL
do ugrupowań parlamentarnych w Polsce

 
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zwraca się z apelem do ugrupowań parlamentarnych o to, aby kłopoty służby zdrowia nie czynić przedmiotem pozamerytorycznej gry politycznej.

Apelujemy o merytoryczną, nawet najbardziej gwałtowną i burzliwą dyskusję ale nie o wzajemne blokowanie słusznych propozycji tylko dla samego blokowania i zdobywania poklasku.

Jest faktem, z którym zgadzają się wszystkie ugrupowania parlamentarne, że obecne nakłady na opiekę zdrowotną są zbyt małe w stosunku do deklarowanego zakresu świadczeń gwarantowanych przez państwo (w istocie zakresu nieograniczonego).

Tę nierównowagę między ilością pieniędzy, a ilością świadczeń można zlikwidować (lub przynajmniej zmniejszyć) tylko na jeden z trzech sposobów:

  1. Bardzo zwiększyć nakłady na opiekę zdrowotną ze środków publicznych (dwu lub trzykrotnie), pozostawiając ten sam, co dzisiaj zakres świadczeń bezpłatnych,
  2. Pozostawić niezmienione nakłady na opiekę zdrowotną ze środków publicznych, bardzo ograniczając zakres świadczeń bezpłatnych (do 30-50% obecnego zakresu),
  3. Zwiększyć trochę nakłady ze środków publicznych (np. o 50% - do 6% PKB) i jednocześnie zmniejszyć trochę zakres świadczeń bezpłatnych, wprowadzając tzw. współpłacenie przez pacjenta (dopłaty do niektórych świadczeń zdrowotnych) oraz dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne dla tych, którzy chcą uchronić się przed dopłatami.   

Nie można być jednocześnie ZA wprowadzeniem równowagi w ochronie zdrowia i PRZECIW wszystkim proponowanym rozwiązaniom.    

Niestety, w naszej ocenie, poszczególne ugrupowania polityczne robiąc sobie „na złość” blokują konieczne, choć trudne decyzje.

Jednocześnie OZZL deklaruje, że lekarze rozumieją potrzebę jednoczesnego wprowadzenia innych zmian do systemu opieki zdrowotnej, które uczyniłyby ten system bardziej „szczelny”, efektywny i „przejrzysty”. Co więcej, środowisko lekarskie od lat postuluje wprowadzenie takich zmian. Wszystkie doświadczenia praktyczne wskazują, że te pożądane efekty uzyskuje się najlepiej wprowadzając mechanizmy konkurencji między płatnikami, szpitalami, przychodniami oraz przez upodmiotowienie pacjenta.

W imieniu Zarządu Krajowego OZZL
Krzyszof Bukiel – przewodniczący Zarządu

Otrzymują:
Przewodniczący ugrupowań parlamentarnych,
Przewodniczący klubów i kół parlamentarnych,
Marszałek Sejmu,
Marszałek Senatu,
Media.